Mycoplasma'nın dört türü (Acholfplasma laidlawii, mycoplasma hyorhinis, mycoplasma hominis ve mycoplasma orale) üzerine dekstroz ve l. arjinin HCI etkisi
  1. Tez No: 68068
  2. Yazar: FETHİYE EROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜVEN URAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
MYCOPLASMA'NIN DÖRT TÜRÜ (ACHOLEPLASMA LAIDLAWII, MYCOPLASMA HYORHINIS, MYCOPLASMA HOMINIS VE MYCOPLASMA ORALE) ÜZERİNE DEKSTROZ VE L-ARJİNİN-HC1 ETKİSİ (Yüksek Lisans Tezi) Fethiye EROĞLU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1997 ÖZET Mayıs 1995 - Temmuz 1996 tarihleri arasında Mycoplasmanın dört türü Acho- loplasma laidlawii, Mycoplasma hyorhinis; Mycoplasma hominis ve Myco plasma orak üzerine Dekstroz ve L-Arjinin-HCI etkisi çalışılmıştır. Bu Myco- plasmaların üremeleri için besiyerlerine katılan farklı konsantrasyonlardaki Dekstroz ve L-Arjinin HCI maddelerinin etkisi gözlenmiştir. Araştırmamızda ilk iki mycoplasma türü (Acholoplasma laidlawii ve Mycoplasma hyorhinis) için altı farklı Dekstroz konsantrasyonu (%1,25, %2,5, %5, %10, %15, %20) ve yedi dilusyon derecesi (10-1, 10“2, 10~3, lCr4, 10”5, 10“6, 10”7,) ve pH= 7.6 derecesi Chanock besiyerinde kullanılarak çalışılmıştır. Diğer iki Mycoplasma türü (Mycoplasma hominis ve Mycoplasma orak için ise altı farklı L-Arjınin-HCI konsantrasyonu (%1,25, %2,5, %5, %10, %15, %20) ve yedi dilusyon derecesi (10-1, 10-2, 10-3, 10-4, 10-5, 10-6, 10-7) ve pH= 7.2 derecesi Chanock besiyerinde kullanılmıştır. İlk aşamada, Stok suşlann (Achokplasma laidlawii, Mycoplas ma hyorhinis, Mycoplasma orak, Mycoplasma hominis)''m canlılık titrasyonları yapılmış ve kullanılacak mikroorganizma sayısı kesin olarak hesap edilmiştir.Belli sayıdaki bakteriler (50 CFU/ml), oda ısısında (21°C) ya Dekstroz yada L-Arjinin-HCI'nin çeşitli konsantrasyonları ilave edilerek Chanock besiyerlerine ekimleri yapılmıştır. İnkübasyon süreleri 4 tür için 37°C de acrop koşullarda Chanock besiyerinde inkübe edilmişlerdir. Üremeye bağlı olarak pH'da değiş menin görüldüğü 2. 3. ve 7. gün örneklerinden Koloni Sayım Agar(CCA) be- siyerine ekimler yapılmış ve 37°C de ya aerop (Acholoplasma laidlawii) ya da anaerop {Mycoplasma hyorhinis, Mycoplasma hominis, Mycoplasma orak) koşullarda inkubasyona bırakılmışlardır. Acholeplasma laidlawi üremesi için dekstrozun en uygun olduğu konsantras yonlar %,2,5 ve %10 olurken gene dekstrozu fermente eden Mycoplasma hyorhinis için bu oran %2,5 ve %15 olarak tespit edilmiştir. Üremeyi olumsuz olarak etkileyen dekstroz oranları ise Acholoplasma laidlawi için %5, M. hyorhinis için %20 olarak saptanmıştır. Mycoplasma Orale ve Mycoplasma hominis'in üremesine L-Arjinin-HCI'nin etkisi araştırıldığında ise Mycoplasma hominis'in %5 L-Arjinin konsantrasyonunda en iyi, %15 konsantrasyonda ise en az ürediği %20'likte ise hiç bir şekilde üremediği görülmüştür. M. Orale' de ise %1.25 ve %20'lik L-Arjinin-HCI konsantrasyonunda hiç bir üreme görülmezken %2,5'luk L-Arjının konsantrasyonunda en iyi bir şekilde ürediği tespit edilmiştir. Yani dekstroz konsantrasyonu değişikliklerinin Achoplasma laidlawii ve Mycoplasma hyorhinis üremesi üzerine olan etkileri çok farklılıklar göstermekle birlikte yüksek konsantrasyonların daima inhibe edici etkisi açıkça anlaşılmıştır. Aynı şekilde diğer 2 tür olan Mycoplasma hominis ve Mycoplasma orale'yt L-Arjinin-HCI'nin üremeye olan inhibitor etkisinin çok yüksek konsantrasyonlarda iyice belirgin olarak ortaya çıktığı tespit edilmiştir. Bilim Kodu : 401.01.04 Anahtar kelimeler : Mycoplasma, Glikoz, L-Arjinin HCI, at serumu,, Maya Özü Sayfa Adedi : 95 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Güven URAZ
Özet (Çeviri)
Ill THE EFFECTS OF DEXTROSE AND L-ARGININE HCI ON THE MYCOPLASMAS (ACHOLEPLASMA LAIDLAWII, MYCOPLASMA HYORHINIS, MYCOPLASMA HOMINIS AND MYCOPLASMA ORALE) (M. Sc. Thesis) Fethiye ERO?LU GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 1997 ABSTRACT Between May 1995 and July 1996 we studied the effect of Dextrose and L- Arginine-HCI on four sorts of mycoplasmas which consist of Acholeplasma laidlawii, Mycoplasma hyorhinis, Mycoplasma hominis and mycoplasma orale. Furthermore, during this period of time mycoplasmas we observed the grows caused by these mycoplasmas in reaction to the stuffs of Dextrose and L- Arginine-HCI added to medium in different concentrations. (1, 25; 2,5; 5; 10; 15; 20). In our survey, for the first two sorts of mycoplasmas, Acholeplasma laidlawii and Mycoplasma hyorhinis, were used the six different Dextrose concentration, the seven degree of dilution and the degree of PH= 7.6. On the contrary for the other two sorts of Mycoplasmas were used Mycoplasma hominis and Mycop lasma orale the six different L-Arginine HCI concentrations, (1,25; 2,5; 5; 10; 15; 20%) the seven degree of dilution (104, 10“2, 10”3, 10“4, 10”5, 10“6, 10”7) and the degree of pH=7.2.IV In the first step, it was made the being titrations of viability and calculated exactly the number of microorganism to be used. In the second step, we seperated two groups of mycoplasmas. The first groups was fermentatives of dextrose (Acholeplasma laidlawi and, Mycoplasma hyor hinis). The second groups was utilited of L-Arginine-HCI {Mycoplasma orale, and Mycoplasma hominis).And then It was used Chanock broth medium for all of the mycoplasmas. We inoculated exactly 50 CFU/ml Mycolasmas for each Chanock broths. Before these prosess, it was distrubuted of the concentration of Dekstrose or L-Arginine HCI in the broth media. These were incubated on 37° C on the aerobic conditions. After changing of color on the days of incu bation of 2 th, 3 th and 7 th, we subcultuvatied them on the Colony Counting Agar media. We put them on the aerobic (Acholeplasma laidlawii) or anaerobic (Mycoplasma hyorhinis, Mycoplasma hominis and Mycoplasma orale) condi tions We observed that most high concentration of dextrose (20%) were inhi bited for Mycoplasma hyorhinis Otherwise the concetration of Dextrose (15%) was inhibited on the growth of Acholeplasma laidlawii. Optimum concentration of Dextrose were 2,5 %, 10% for Acholeplasma laidlawii and 2.5%, 15% for Mycoplasma hyorh inis. If we consider on the effect of L-Arginine HCI on the growth of Mycoplasma orale and Mycoplasma hominis. We can say that the least growth on Mycop lasma hominis was 15%, the most growth was 5%. But on the other hand, both of them never grew in the broth concentration of 20% L-Arging HCI. But Mycoplasma orale shown the best grown in the broth concentration 2.5% L-Arginin concentration. Science Code: 401.01.04 Key words : Mycoplasma,Glikose,L-Arginine HCI,Horse serum,Yeast. Thesis Adviser :Ass.Proff. Güven UR AZ