Bazı atasal ve muhtemel mutant bakterilerin termobiyoplastik (PHB) üretimlerinin incelenmesi
  1. Tez No: 68069
  2. Yazar: FİKRET ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ BEYATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
BAZI ATASAL VE MUHTEMEL MUTANT BAKTERİLERİN TERMOBİYOPLASTİK (PHB) ÜRETİMLERİNİN İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Fikret ÇALIŞKAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1997 ÖZET Bu çalışmada, Lactococcus, Pediococcus, Escherichia, Enterobacter, Pseudomonas, Bacillus cinslerine dahil olan bazı bakteri türlerinin PHB üretimleri tespit edilmiştir. Bakteriler sıvı besi ortamında uygun sıcaklıkta üretilmiştir. Santrifüj ile elde edilen biyomas kurutulmuştur. Sodyum hipoklorid, etanol, aseton ve kloroform ilave edilip, sokslet sisteminde bu maddelerin bir kısmı uçurulmuştur. Elde edilen PHB, sülfirik asit ile krotonik aside dönüştürülmüştür ve son maddenin maksimum miktarı 235 nm 'de UV spektrofotometrede ölçülmüştür. Bakteri türlerinin PHB verimi (kuru hücre ağırlığına göre) Lactococcus türlerinde %15.50-20.93, Pediococcus halophilus suşlarında %1. 13-8.08, Escherichia coli suşlarında %3.40-8. 10, Enterobacter aerogenes susunda %7.70, Pseudomonas türlerinde %4.90-5.20, Bacillus türlerinde %13.50-23.83 olarak saptanmıştır. Genellikle bazı Bacillus ve Lactococcus türlerinin PHB üretimleri diğer test edilen bakterilerden daha fazla bulunmuştur. Bu çalışmada PHB üretimleri yüksek olan Pediococcus halophilus A15S, Lactococcus lactis, Lactococcus cremoris, Lactococcus Lactis Subsp. diacetylactis, Bacillus subtilis, Bacillus cereus bakterileri mutasyona tabi tutulmuştur. Fiziksel mutagen olarak UV ışınlan, kimyasal mutagen olarak akriflavin ve 5-Bromo-Urasil kullanılmıştır. Muhtemel mutant suşların PHB verimi, Pediococcus halophilus susunda %1. 62-1. 95, Lactococcus lactis susunda %0.85-10.04, Lactococcus cremoris susunda %0.47-7.97, Lactococcus Lactis Subsp. diacetylactis susunda %1. 5 1-2.06, Bacillus subtilis susundaü %4.60-9.89, Bacillus cereus susunda %4.52-8.40 olarak saptanmıştır. Tüm muhtemel mutant suşların PHB verimlerinin atasal suşlara oranla daha düşük olduğu saptanmıştır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 401.02.00 Bakteri, Biyoplastik (Poly-P-hydroxybutyrate) üretimi, Mutasyon 74 Doç. Dr. Yavuz BEYATLI
Özet (Çeviri)
İÜ TERMOBIOPLASTIC PRODUCTION BY SOME PARENT AND POSSIBLE MUTANT BACTERIAL SPECIES (M. Sc. Thesis) Fikret ÇALIŞKAN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 1997 ABSTRACT In this research, production of PHB by some species of Lactococcus, Pediococcus, Escherichia, Enterobacter, Pseudomonas and Bacillus were investigated. Bacteria were grown in broth medium at convenient temperature and biomass were obtained by centrifugation. Sodium hypochloride, ethanol and chloroform were added and some of these materials were evaporated by Soxhelette system. Then, PHB converted to crotonic acid by sulfuric acid and the amount of the crotonic acid were estimated by using UV spectrophotometre at 235 run. Amount of PHB produced by bacterial species according to dry cell wt. was, 15.50- 20.93% in Lactococcus species, 1.13-8.08% in Pediococcus halophilus species, 3.40- 8.10% in Escherichia coli species, 7.70% in Enterobacter aerogenes spacies, 4.90- 5.20% in Pseudomonas species and 13.50-23.83% in Bacillus species. Generally, some of Bacillus and Lactococcus species produced the higher amount of PHB compared with the other tested bacteria. Pediococcus halophilus A15S, Lactococcus lactis, Lactococcus cremoris, Lactococcus Lactis subsp. diacetylactis, Bacillus subtilis, Bacillus cereus which had higher PHB production were exposed to mutation studies. UV light was used as physical, and Acriflavin and 5-Bromo-Uracil were used as chemical mutagenes. Amount of PHB produced by possible mutant specie, according to dry weight was 1.62-1.95% in Pediococcus halophilus strains, 0.85-10.04% in Lactococcus lactis strains, 0.47-7.97% in Lactococcus cremoris strains, 1.51-2.06% in Lactococcus LactisİV Subsp. diacetylactis strains, 4.60-9.89% in Bacillus subtilis strains, 4.52-8.40% Bacillus cereus strains. All possible mutant species had lower PHB yield compared with the parent species. Science Code : 401.02.00 Key Words : Bacteria, Bioplastic (Poly-P-hydroxybutyrate) prudction, Mutation Page Number : 74 Adviser : Assoc. Prof. Dr. Yavuz BEYATLI