Quercetin'in açık kırık modeli oluşturulan ratlarda kırık iyileşmesine etkisi
The effect of quercetin on fracture healing in rats for which open fracture model was created
  1. Tez No: 680686
  2. Yazar: AHMET YURTERİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Literatürde günümüze kadar kırık iyileşmesini etkileyen faktörlerle ilgili birçok çalışma yapılmış ve halen devam eden çalışmalara da bulunmaktadır. Bu çalışmamızda quercetinin kırık iyileşmesi üzerine olan etkisini sıçan femurları üzerinde olusturulan açık kırık modeli ile araştırdık. Ağırlıkları 250–300 gr arasında değişen 80 adet Wistar albino cinsi dişi sıçan çalışmaya dahil edildi. Tüm sıçanlar her grupta sekiz adet olmak üzere on ayrı gruba ayrıldı. Sıçanların son iki grubu (16 adet) ameliyat edilmedi diğer sekiz gruptaki 64 adet sıçanın sağ femuruna açık kırık modeli uygulandı. Birinci (kontrol grubu) ve ikinci (quercetin grubu) grup ameliyat sonrası 2.hafta sonunda sakrifiye edilerek erken histolojik ve radyolojik sonuçları incelendi. Üçüncü (kontrol grubu) ve dördüncü (quercetin grubu) grup ameliyat sonrası 3.hafta sonunda sakrifiye edilerek erken biyomekanik sonuçları incelendi. Beşinci (kontrol grubu) ve altıncı (quercetin grubu) gruplar 4.hafta sonunda sakrifiye edilerek geç histolojik ve radyolojik sonuçları incelendi. Yedinci (kontrol grubu) ve sekizinci (quercetin grubu) grup ameliyat sonrası 6.hafta sonunda sakrifiye edilerek geç biyomekanik sonuçları incelendi. Dokuzuncu ve onuncu grup sıçanlar ile Ameliyat sonrası 3.hafta ve 6.hafta sonunda sakrifiye edilen sıçanlardan alınan kanlarda TAS, TOS ve asit fosfataz çalışıldı. Erken histolojik ve radyolojik sonuçlar incelediğinde quercetin ve kontrol grubu arasında anlamlı fark bulunmadı. Fakat geç histolojik ve radyolojik sonuçlar incelendiğinde quercetinin iyileştirmeyi artırıcı yönde kontrol grubuna göre anlamlı farklılık olduğu görüldü. hem erken hem geç biyomekanik sonuçlarda ise quercetinin iyileştirmeyi artırıcı yönde kontrol grubuna göre anlamlı farklılık olduğu görüldü. Ameliyat edildikten sonra 3.hafta sonunda sakrifiye edilen quercetin ve kontrol grubu sıçanların kanlarında TAS, TOS ve asit fosfataz biyokimyasal belirteçleri arasında anlamlı farklılık izlenmedi. Ancak ameliyat edildikten sonra 6.hafta sonunda sakrifiye edilen quercetin ve kontrol grubu sıçanlarının kanlarında TAS, TOS ve asit fosfataz biyokimyasal belirteçleri arasında anlamlı farklılık izlendi. 3 ve 6 hafta sadece quercetin ile beslenen ameliyat edilmeyen sıçanların kanları arasında TAS ve asit fosfataz arasında anlamlı farklılık izlenmezken, TOS değerinin 6 hafta quercetin verilen grupta anlamlı olarak düşük olduğu görülmüştür. Bu çalışmada quercetinin kırık iyileşmesi erken döneminde çok etkili olmasa da geç dönemde olumlu yönde etkilediği izlendi. Quercetinin kırık iyileşmesini inceleyen başka araştırma literatürde henüz bulunmamaktadır. Quercetinin kırık iyileşmesini etkisini inceleyen başka çalışmalarında yapılması ve daha fazla veriye ihtiyacımız olduğu aşikardır.
Özet (Çeviri)
Many studies have been conducted on the factors that affect the healing of fractures, and there are also many other ongoing studies on this subject. In this study, we examined the effect of quercetin on fracture healing with an open fracture model created on rat femurs. 80 female Wistar albino rats that weigh between 250 and 300 g were included in the study. All rats were divided into ten separate groups, eight in each group. The last two groups of rats (16) were not operated on, and an open fracture model was applied to the right femur of 64 rats in the other eight groups. The first (control group) and second (quercetin group) groups were sacrificed at the end of the second week after the operation and their early histological and radiological results were examined. The third (control group) and fourth (quercetin group) groups were sacrificed at the end of the third week after the operation and their early biomechanical results were examined. The fifth (control group) and sixth (quercetin group) groups were sacrificed at the end of the 4th week and their late histological and radiological results were examined. The seventh (control group) and eighth (quercetin group) groups were sacrificed at the end of the 6th week after the operation and their late biomechanical results were examined. TAS, TOS, and acid phosphatase were carried out on the blood taken from the rats in the ninth and tenth groups and from the rats that were sacrificed at the end of the 3rd and 6th weeks after the operation. When the early histological and radiological results were examined, no significant difference was found between quercetin and control groups. However, when the late histological and radiological results were examined, a significant difference was found in quercetin's contribution to healing compared to the control group. In both early and late biomechanical results, there was a significant difference in quercetin's contribution to healing compared to the control group. There was no significant difference between the biochemical indications of TAS, TOS, and acid phosphatase in the blood of quercetin and control group rats that were sacrificed at the end of the 3rd week after the operation. However, a significant difference was observed between the biochemical indicators of TAS, TOS, and acid phosphatase in the blood of quercetin and control group rats that were sacrificed at the end of the 6th week after the operation. While there was no significant difference between TAS and acid phosphatase in the blood of non-operated rats fed only quercetin for 3 and 6 weeks, TOS value was found to be significantly lower in the group which was given quercetin for 6 weeks. In this study, even though quercetin was not very effective in the early period of fracture healing, it was observed that it had a positive effect in the late period. There is no other study in the literature examining the effect of quercetin on fracture healing. It is clear that other studies examining the effect of quercetin on fracture healing need to be conducted and we need more data on this.