Malign plevral sıvılı hastaların sağkalımlarının analizinde lent skorlamasının geçerlilik güvenirliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of validity and reliability of lent scoring in analysis of survival of patients with malignant pleural fluid
  1. Tez No: 680687
  2. Yazar: AZAD GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Plevral sıvı oluşumu çoğunlukla malign hastalığın ileri evresinde görüldüğünden kötü prognozla ve ilerlemiş hastalıkla ilişkilidir. Malign plevral sıvılı hastaların sağkalımını etkileyen çeşitli faktörler vardır. Çalışmanın amacı bu faktörlerin önemli bir kısmının yer aldığı LENT skorlamasının sağkalım ile ilişkisini araştırmaktır. Bu çalışmanın bir diğer amacı da LENT skorlamasında yer almayan ancak prognostik olarak önemli olduğu düşünülen bazı parametrelerin bu skorlama sistemine ek yarar sağlayıp sağlamadığını araştırmaktadır. Çalışmaya dahil edilme kriterlerine uygun 115 hasta dahil edildi. Plevral sıvıdan LDH, protein, albümin ve pH, serum örneklerinden LDH, albümin, protein ve tam kan sayımı çalışıldı. Tüm hastaların ECOG performans skorları, akciğer grafisi bulguları ve histolojik tümör alt tipleri çalışmada kullanıldı. Bu veriler ile hastaların LENT skorları belirlendi ve sağkalım ile ilişkileri değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Pleural fluid mostly occurs in the advanced stage of the malignant disease and it is associated with a poor prognosis and advanced disease stage. There are several factors affecting the survival of patients with malignant pleural effusion. The aim of the study is to investigate the relationship between LENT scoring, which includes a significant number of these factors, and survival. Another aim of this study is to investigate whether some parameters not included in LENT scoring but thought to be prognostically important provide additional benefit to this scoring system. 115 patients who met the inclusion criteria were included in the study. Pleural fluid LDH, protein, albümin, pH and serum LDH, albumin, protein and complete blood count of were studied. ECOG performance scores, chest radiography findings and histological tumor subtypes of all patients were recorded. With these data, the LENT scores of the patients were calculated and its relationship with survival was evaluated.