Serebral palsi tanılı çocukların hastaneye yatış nedenleri ve ilişkili faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of causes of hospitalization of children with cerebral palsy and related factors
  1. Tez No: 680689
  2. Yazar: BURCU DURAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. COŞKUN YARAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Serebral palsili çocuklar eşlik eden hastalıklar nedeniyle sık olarak hastaneye yatırılarak takip edilmektedir. Bu durum morbidite, mortalite ve maliyet yönünden önemlidir. Bu çalışmada hastanede yatırılarak takip edilen serebral palsi (SP) tanılı çocukların klinik özellikleri ve SP ile ilişkili faktörlerin değerlendirilmesi amaçlandı. Araştırma Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı'nda yürütüldü. 01.01.2019 ile 31.05.2020 tarihleri arasında hastaneye yatırılarak takip edilen 39 SP tanılı çocuk çalışmaya dahil edildi.
Özet (Çeviri)
Children with cerebral palsy are frequently hospitalized due to accompanying diseases. This situation is critical in terms of morbidity, mortality, and cost. This study aimed to evaluate the clinical characteristics and factors associated with CP in children with cerebral palsy (CP) who were hospitalized and followed up. The research was conducted in Eskişehir Osmangazi University Faculty of Medicine, Department of Pediatrics. Thirty-nine children with CP who were hospitalized between 01.01.2019 and 31.05.2020 were included in the study.