Adölesan basketbol oyuncularında skapula pozisyonu ile üst ekstremite kuvvet, güç ve dengenin ilişkisi
Scapula position in adolescent basketball playersrelationship of upper extremity strength, power and balance
  1. Tez No: 863090
  2. Yazar: AYŞE TURĞAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN TUĞAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sanko Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma Gaziantep ilinde bulunan Adil Sani Konukoğlu Spor Lisesi'nde yaş ortalaması 15.06±1.01 olan 34 (19 kız -15 erkek) basketbolcu öğrenci ile gerçekleştirildi. Çalışmanın adölesan basketbol oyuncularında skapula pozisyonu ile üst ekstremite kuvvet, güç ve dengenin ilişkisini incelemekti. Çalışmada olguların sosyodemografik bilgileri alındıktan sonra, skapula pozisyonu için Lateral Skapula Kayma Testi (LSKT) ve Görsel Skapular Hareketin Değerlendirilmesi (GSHD), üst ekstremite gücü değerlendirmek için Sağlıklı Topu Fırlatma Testi, dengeyi değerlendirmek için, Üst Ekstremite Y-Denge Testi ve SWAY denge mobil uygulaması kullanıldı. Skapula izometrik kas kuvveti değerlendirmesinde Power Track Manuel Muscle Tester cihazı kullanıldı. Veriler IBM SPSS Statistics 22 programıyla analiz edildi. Çalışmanın bulgularına göre, GSHD ile Top Fırlatma Testi, kas kuvvet testi ve SWAY denge mobil uygulaması skorları arasında anlamlı bir ilişki bulunmadı (p>0.05). GSHD ile Y Denge Testinin sol inferolateral (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study was carried out with 34 (19 girls -15 boys) basketball players with an average age of 15.06±1.01 at Adil Sani Konukoğlu Sports High School in Gaziantep. The aim of the study was to examine the relationship between scapula position and upper extremity strength, power and balance in adolescent basketball players. In the study, after the sociodemographic information of the cases was obtained, Lateral Scapula Glide Test (LSKT) and Visual Scapular Movement Evaluation (VSME) were applied to evaluate the scapula position, Healthy Ball Throwing Test was applied to evaluate upper extremity strength, Upper Extremity Y-Balance Test and SWAY balance mobile application were applied to evaluate balance. Power Track Manual Muscle Tester device was used to evaluate scapula isometric muscle strength. Data were analyzed with IBM SPSS Statistics 22 program. According to the findings of the study, there was no significant correlation between the VSME, Ball Throwing Test, Muscle Strength Test and SWAY balance mobile application scores (p>0.05). There was no correlation between VSME and all muscle balance test scores except the left inferolateral Y Balance Test (p>0.05).