Üniversite öğrencilerinin aile kurumu ve değerleri hakkındaki yaklaşımları: Afyon Kocatepe Üniversitesi örneği
The approaches of family institutions and values of university students: Afyon Kocatepe University
  1. Tez No: 680732
  2. Yazar: ŞÜKRİYE ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Aile kurumu insanlığın var oluşundan bu yana çeşitli etkileşimlere maruz kalarak değişime uğrasa bile günümüze kadar varlığını sürdürmüştür. İletişimin ve etkileşimin arttığı bu dönemde ekonomik, sosyal, siyasal ve kültürel alanlarda yaşanan değişimler aile kurumunu ve değerlerini derinden etkilemektedir. Bu çalışma Afyon Kocatepe Üniversitesi'nde öğrenim gören gençlerin sahip olduğu aile değerler sistemini konu edinmektedir. Bu amaç doğrultusunda 322 üniversite öğrencisi rastlantısal olarak seçilmiştir. Evlilik, boşanma, aile içi kadın erkek ilişkileri, yaşlı bakımı ve aileye verilen değer bazı sosyo demografik sorularla birlikte ölçülmek istenmiştir. Çalışmaya katılan öğrencilerin %37,0'si erkek, %63,0'ı kız öğrencilerden oluşmaktadır. Elde edilen veriler analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The institution of the family has survived until today even if it has undergone changes by being exposed to various interactions since the existence of humanity. In this period that communication and interaction increased, changes in economic, social, political and cultural fields deeply affect the family institution and its values. This study indicate the family value system of young people studying at Afyon Kocatepe University. For this purpose, 322 university students were randomly selected. Marriage, divorce, domestic female-male relationships, elderly care and the value given to the family were demaned to be measured together with some socio-demographic questions. 37.0% of the students participating in the study are male and 63.0% are female students. The data obtained were analyzed.