3D karakter canlandırmada hareket tasarımı ve karakterizasyonu
Motion design and characterization in 3D character animation
- Tez No: 680764
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YÜKSEL BALABAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
Canlandırma girişimlerinin ilk izlerine oldukça eski zamanlarda dahi rastlamak mümkün olsa da canlandırma, en anlamlı ilerleyişini sinema sanatı ile birlikte gerçekleştirmiştir. Diğer yandan, teknoloji devriminin getirdiği dijital dönüşüm ile form değiştiren canlandırma çalışmaları, bilgisayar ile aracılanan üç boyutlu ortamın sunduğu olanaklarla önemli bir gelişim göstermiş ve pek çok alana başarılı bir şekilde entegre olmayı başarmıştır. Üç boyutlu bilgisayarlı canlandırmanın yaygınlaşmasıyla birlikte canlandırmanın inandırıcı olma niteliği, gerçekçi görünme isteğinin önüne geçmiş, inandırıcı karakterler yaratmak hiç olmadığı kadar arzulanan bir hedef haline dönüşmüştür. Gerçekleştirilen bu çalışmada, üç boyutlu canlandırma; karakter yapılandırma, karakter canlandırma bileşenleri ve oyunculuğa kadar pek çok açıdan ele alınmış, üç boyutlu canlandırmada niteliğin artırılması ve inandırıcılığın yakalanabilmesinde hareket/ iskelet sisteminin yeri ve etkinliği sorgulanmıştır. Bu bağlamda, seçilen örnekler üzerinden, Laban Hareket Analizi kullanılarak karşılaştırmalı bir çözümleme gerçekleştirilmiş ve hareketin karakterizasyonu sağlanmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda, hareket üzerinden tasarlanmış özgün hareket/iskelet sistemlerinin, temel hareketlilik kabulleri üzerinden yapılandırılan sıradan hareket/ iskelet sistemlerine göre canlandırmanın niteliği ve inandırıcılığı bakımından çok daha etkili olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Although it is possible to encounter the first traces of animation initiatives even in ancient times, animation has achieved its most meaningful progress with the art of Cinema. On the other hand, animation works that changed form with the digital transformation brought about by the technology revolution showed a significant improvement with the possibilities offered by the three-dimensional environment realized with the computer and successfully integrated into many areas. The persuasive nature of animation with the widespread use of three-dimensional computer animation has overshadowed the desire to look realistic. Creating believable characters has become a more desirable goal than ever before. In this work, three-dimensional animation: Character structuring, character animation components, acting, the role and effectiveness of the movement/skeleton system in increasing the quality and achieving persuasiveness in three-dimensional animation researched. In this context, a comparative analysis carried out using Laban Motion Analysis on the selected samples, and the characterization of movement was provided. In line with the findings obtained, it was detected that specific movement/skeleton systems designed by motion are much more effective in terms of animation quality and persuasiveness than basic motion/skeleton systems are structured on basic mobility assumptions.