Devrim ve karşı devrim sürecinde yapılan posterlerin irdelenmesi
Examination of the posters made during the revolution and counter revolution
- Tez No: 680794
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRBÜZ DOĞAN EKŞİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Ülkelerin devrim ve karşı devrim sürecinde sanatçılar bulundukları ortamlardan etkilenerek bunları posterlere dökmüşlerdir. Rus poster sanatının evrimsel süreci Luboklarla başlar. Genellikle konularını mitoloji ve dinsel ikonagrafyadan alan bu Luboklar illüstrasyonların textlerle desteklenmesiyle yapılmıştır. Rus poster sanatının kaynaklarından biri de satirik karikatürdür. Birinci Dünya Savaşı ve Rus devriminin karışık ortamında, Çar'ın devrilmesinde ve Rusya'nın iç savaşa sürüklenmesi diliminde, bütün bu olgular poster sanatçılarına toplumsal görevler yüklemiştir. Poster sanatçıları yaratıcı güçlerini ülkenin politik, ekonomik ve devrimsel sürecine yönelterek afişler yaratmışlardır. Sovyet poster sonatının yaratıcı gelişimindeki en yüksek ve parlak noktası iç savaş yılları olmuştur. 1918-1921 yılları orasında toplam 3126 adet poster üretilmiştir. Rus sanatçıları posterlerin yarısını litografiyle üretiyorlardı. Yoğun poster isteği karşısında litografik posterler bir iki renkle yapılmıştır. Çin Devrimi sürecinde yapılan posterler fikir olarak Rus devriminden çok etkilenmekle beraber kendi yerel tarzlarını korumuşlardır. Çin'de yapılan yeni yıl resimleri bile ideolojik propaganda malzemesi halini almıştır. Bu süreçte, oyma baskı ve suluboya revaçtadır. Küba devrimi sürecinde sanatçıların, Rus devrim propaganda posterlerinden büyük bir ölçüde etkilendikleri görülmektedir. Küba'lı sanatçılar Rus propaganda eserlerine benzer posterler üretmişlerdir. Konu olarak genellikle mitleşen liderleri ele almışlardır. Che ve Castro'nun afişleri ön plandadır.
Özet (Çeviri)
In the period of revolution and anti-revolution, the artists have been influenced by the atmosphere of their countries and reflected this influence by their posters. The evolutionary period of the Russian Poster Art begins with Lubocs. Generally the topics of these Lubocs were taken from mythological and religional iconology and the Lubocs were illustrations supported with texts. On the other hand one of the sources of the Russian Poster Art was also satiric caricatures. in the chaotic period of the First World War and Russian Revolution, overthrown of Russian Tsar, civil war and all these events have given to the Poster Artist social missions. Poster artists have created posters by focusing their creative ability to country's political, economical and revolutionary process. The most brilliant period of the creative development of the Russian Poster Art was civil war years. Between the years 191 8-1921 it has been produced totally 3126 posters. Russian artists were creating their posters by lithography. in order to full fill the urgent need for posters, the posters have been developed with only one or two colours. Whereas the posters created during the Chinese Revolution were impressed conceptually by the Russian Revolution they kept their local styles. Even the new year posters have been used as a material for propaganda. in this period carving and water colours were popular. And the realistic approach was in the most importance. it can be easily seen that during the Cuban Revolution period, Cuban artists were influenced by the Russian Revolution propaganda posters very deeply. Cuban Artists produced works of art similar to the Russian propaganda posters. Subject to these work of arts were usually leaders which become myths. The posters of Che Gueveara and Fidel Castro are in the foreground.