Tünel kalıp kullanımının bina yüksekliği üzerindeki etkileri
- Tez No: 68080
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
TÜNEL KALIP KULLANIMININ BİNA YÜKSEKLİĞİ ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ (Yüksek Lisans Tezi) Ergün Murat KUMCU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 1997 ÖZET Bu çalışmanın konusu, tünel kalıp sisteminin bina yüksekliğine etkisini saptamaktır. Bu nedenle, öncelikle tünel kalıp sistemi hakkında bilgiler derlenmiş, daha sonra tünel kalıp kullanımının bina yüksekliği üzerin deki etkileri araştırılmış, ayrıca Yapı Sistem ve Analizleri ile bina yüksekliği ilişkilerine yönelik ek işlem ve kriterler mimari yönüyle incelenmiştir. Ülkemizin, genelde deprem kuşağında bulunduğu dikkate alınarak, konut alanlarının zemin yapısının tespiti ve iyileştirilmesine ve zemine uygun temel yapılarına, depremin betonarme yüksek yapılara-etkilerine, yapıların depreme dayanıklılığında ve çeşitli etmenlere karşı direncinde önemli bir etken olan beton kalite ve türlerine, betonun yüksek bina inşaatlarına taşıma ve çıkarma yöntemlerine, kullanılan ekipmanlara (araç-gereç- makina) ve kullanım aşaması sorunlarına bu tez çalışması içeriğinde yer verilmiştir. Bilim Kodu : 602.01.02 Anahtar Kelimeler : Yüksek bina, tünel kalıp ve perde duvarlı sistemler Sayfa adedi : 101 Tez yöneticisi : Doç. Dr. Mehmet Emin TUNA
Özet (Çeviri)
RELATIONSHIP BETWEEN THE USE OF TUNNEL FORMWORK AND BUILDING HEIGHT (M.Sc. Thesis) Ergün Murat KUMCU GAZİ UNIVERSITY GRADUATE SCHOOL OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES May 1997 ABSTRACT The subject of this study is, the effects of tunnel formwork systems on building height. Therefore, firstly, general information has been compiled on tunnel formwork systems. Then the effects of tunnel formwork on the building height have been worked out. Meanwhile, using the Construction System and Analysis, additional procedures and criteria pertinent to the inter-relations and building height have been studied from an architectural perspective. Considering that Turkey is greatly located in the earthquake zone, it is also included in this study, how to select and improve the soil type under the buildings and the effects of earthquakes on the high-rise reinforced concrete buildings. Particular emphasis has been made on the types and quality of concrete, being the basic factor on endurance against earthquakes, the procedures for transportation of concrete to the upper levels of building during the construction, the equipment (tools, machinery, etc.) used in the progressive stages, the problems with respect to security and application. Science Code : 602.01.02 Key Words : Hight-rise building, Tunnel formwork and shear- wall systems Page Number: 101 Adviser : Doç. Dr. Mehmet Emin TUNA