Stüdyo kayıt sistemlerinde ses kartı seçiminde etken olan kalite faktörleri: Ses kartlarının giriş çıkış katlarının karşılaştırmalı incelenmesi
  1. Tez No: 680823
  2. Yazar: CAN PAŞA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT VERGİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Dijital teknolojinin, bununla beraber ses kayıt teknolojisinin gelişimiyle bilgisayar tabanlı ses kayıt sistemleri oldukça yaygınlaşmıştır. Bilgisayar tabanlı ses kayıt sistemlerinin yaygınlaşması ile dijital kayıt cihazlarının kullanımının yaygınlaşması da kaçınılmaz hale gelmiş olup bu cihazların başını da ses arabirimleri çekmektedir. Günümüzde ses arabirimleri, harici ve dahili olmak üzere onlarca marka ve model ile karşımıza çıkmakla beraber özellikle profesyonel ve yarı profesyonel kullanıcılar tarafından bu arabirimlerin birbirlerinden farklı -teknik veya çevresel- tercih faktörleri ortaya çıkmıştır. Bu tez çalışmasının amacı müzik teknolojisi profesyonelleri tarafından kullanılan ses arabirimlerinin tercih faktörleri ve bu faktörlerin önem sırasını belirlemek ve arabirimlerin teknik yetilerini ölçüp tercih faktörleri ile ölçüm sonuçlarını karşılaştırmaktır. Bu kapsamda öncelikli olarak belirlenen ses arabirimlerinin belirlenen ölçüm yazılımı aracılığı ile giriş çıkış katlarının teknik yetileri ölçülmüş olup, tercih faktörlerinin önem sırasını belirlemek adına müzik teknolojisi profesyonellerine yönelik anket çalışması yapılmıştır. Son olarak da belirlenen ses arabirimlerinin giriş ve çıkış katları üzerlerinden ses örnekleri alınarak dinleme testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the development of digital and audio recording technology, computer- based audio recording systems have become quite widespread. With computer-based audio recording systems becoming more widespread, the use of digital recorders also has become inevitably widespread, notably the audio interfaces. Today, there are dozens of brands and models of audio interfaces, external and internal. Especially for professional and semi-professional users, different - technical or environmental - preference factors have emerged for these interfaces. The aim of this study is to determine the preference factors of the audio interfaces used by music technology professionals and the order of importance of these factors and to measure the technical capabilities of the interfaces and compare the measurement results with the preference factors. In this context, firstly the technical capabilities of the input and output were measured through the specified measurement software of the determined audio interfaces and a survey was conducted for music technology professionals in order to determine the order of importance of the preference factors. Lastly, the listening test was performed by taking sound samples from the input and output of the specified audio interfaces.