Saccharomyces cerevisiae kullanarak melastan etil alkol elde edilmesi
- Tez No: 68083
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEYLA AÇIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
II SACCHAROMYCES CEREVISIAE KULLANARAK MELASTAN ETİL ALKOL ELDE EDİLMESİ (Yüksek Lisans Tezi) EBRU AKDAĞ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 1997 ÖZET Bu çalışmada Saccharomyces cerevisiae mayasının NC 34 Cu7 susu kullanılarak şeker pancarı melasından fermentasyon yoluyla etanol üretimi incelenmiştir. İlk olarak gelişme ortamına doymamış bir yağ asiti olan oleik asit ve doymuş bir yağ asiti olan palmitik asit ilave edilerek bunların mayanın gelişme hızı, fermentasyon hızı ve etanol verimi üzerindeki etkileri incelenmiştir. Buna göre 100 mi de 8,886 g şeker içeren melas üzerine yalnızca oleik asit ilave edilmesinin maya gelişme hızını ve fermentasyon hızını artırdığı görülmüştür. Böylece, % 11,323 (v/v) etanol elde edilmiş ve kontrol mayasına göre etanol veriminde % 37,66' lık bir artış sağlanmıştır. Palmitik asit ilavesiyle ise % 9,187 (v/v) etanol elde edilmiş ve kontrol mayasına göre etanol veriminde % 1 1,69' luk bir artış sağlanmıştır. ikinci olarak da fiziksel mutagenlerden ultraviyole (UV) ışını ve sıcaklık uygulanarak NC 34 Cu7 mayasında mutasyon olayı gerçekleştirilmiştir. Elde edilen mutantlar kullanılarak yapılan fermentasyon işlemi sonucunda, bu mutasyonların mayanın fermentasyon gücünü nasıl etkilediği incelenmiştir. Sonuç olarak bunlar arasında UV mutantının kontrolden daha fazla (% 13,14) etanol ürettiği, diğer mutantların ise yeterince etanol üretemediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Ill PRODUCED OF ETHANOL FROM MOLASSES USING SACCHAROMYCES CEREVISIAE ( M. Sc. Thesis ) EBRUAKDA? GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 1997 ABSTRACT In this study, the production of ethanol from beet molasses was investigated using Saccharomyces cerevisiae, the strain (NC 34 Cu7). Oleic acid which is an unsaturated fatty acid and palmitic acid which is a saturated fatty acid were added to growth medium and their influence on yeast growth rate, fermentation rate and ethanol yield were studied. The yeast growth and fermentation rate are increased by addition of oleic acid into molasses containing 8,886 g sugar in 100 ml. 11,323 % (v/v) ethanol was produced. Ethanol yield was higher than control by 37,66 % in this experiment. According to the control yeast there was a 9,187 % (v/v) of increasement in the ethanol yield. At strain NC 34 Cu7 temperature and ultraviolet (UV) mutants were obtained and used to produce ethanol from molasses. Among these, UV mutants produced (13,14 %) more ethanol than control. The rest of the mutants did not produce enough ethanol.