X-ışınları toz difraksiyon yöntemi ile üriner sistem (böbrek, mesane, üreter) taşları ile safra kesesi taşlarının nitel analizi
  1. Tez No: 68082
  2. Yazar: ENGİN BAYSEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN SOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Education and Training, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
X-ISINLARI TOZ DİFRAKSİYON YÖNTEMİ İLE ÜRİNER SİSTEM (BÖBREK, MESANE, ÜRETER) TAŞLARI İLE SAFRA KESESİ TAŞLARININ NİTEL ANALİZİ (Yüksek Lisans Tezi) Engin BAYSEN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Nisan 1997 ÖZ Bu çalışma toz difraksiyon yöntemi ile madde analizini içermektedir. X-ışınları toz difraksiyon ile madde analiz çalışmasında üriner sistem (böbrek, mesane, üreter) taşlan ile safra kesesi taşlarının içerdiği maddeler araştırıldı. İncelenen 19 üriner sistem taşlarının tek ve çok fazdan oluştuğu tespit edildi. Bu taşların kalsiyum okzalat hidrat (whewellite) (CaC204 H20), kalsiyum okzalat hidrat (weddellite) (C2Ca04 2H20), ürik asit (C4(NH2)02C(NH)20) ve amonyum magnezyum fosfat hidrat (NH4MgPO4 6H20) içerdiği görüldü. İncelenen 5 safra kesesi taşlarının da tek ve çok fazdan oluştuğu tespit edildi. Safra kesesi taşlarının kolesterol (C27H460) ve etilen ketal (C23H3803) içerdiği görüldü. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 224.06.01 X-ışını, toz difraksiyon metodu, üriner sistem, safra taşları 136 Prof. Dr. Hüseyin SOYLU
Özet (Çeviri)
QUALITATIVE ANALYSIS OF URINARY SYSTEM (KIDNEY, BLADDER, URETER) STONES AND BILE DUCT STONES BY X-RAY POWDER DIFFRACTION METHOD (M. Sc. Thesis) Engin BAYSEN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY April 1997 ABSTRACT This study is included analysis of the materials by powder diffraction method. In the material analysis study by X-ray powder diffraction method, the contents of urinary system (kidney, bladder, ureter) stones and bile duct stones is investigated. 1 9 urinary system stones have been investigated and it was detected that they include single and more phases. It was found that urinary system stones include calcium oxalate hydrate (whewellite) (CaC204 H20), calcium oxalate hydrate (weddellite) (C2Ca04 2H20), uric acid (C4(NH2)02C(NH)20) and ammonium magnesium phosphate hydrate (NH4MgP04 6H20). 5 bile duct stones have been investigated and it was detected that they include single and more phases too. It was found that bile duct stones include cholesterol (C^H^O) and ethylene ketal (C23H38O3). Science Code : 224.06.01 Key Words : X-ray, powder diffraction method, uriner system, bile duct stones Page Number : 136 Adviser : Prof. Dr. Hüseyin SOYLU