Uygun tasarım ve metal seçimi ile korozyondan korunma
  1. Tez No: 68084
  2. Yazar: METE ÖZBAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
UYGUN TASARIM VE METAL SEÇÎMÎ ÎLE KOROZYONDAN KORUNMA (YÜKSEK LÎSANS TEZİ) Mete ÖZBAŞ GAZÎ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 1997 ÖZET Metal ve alaşımlarında meydana gelen korozyon olayı bu malzemeleri kullanılmaz hale getirebilir. Gittikçe büyüyen ekonomik kayıpları en aza indirmek için önlemler almak gereklidir. Bu araştırmanın temel amacı, uygun tasarım ve metal seçimi ile korozyondan korunma yollarını ortaya koymaktır. Bu araştırma, kaynak tarama yöntemi ile yapılmıştır. Araştırmamızda, korozyon olayının genel tanıtımı, korozyonun türleri, korozyona karşı önlemler, uygun tasarım ile korozyondan korunma ve uygun metal seçimi ile korozyondan korunma konularına yer verilmiştir. Araştırmamız sonucunda, ortama en dayanıklı malzemenin seçimi, koruma yöntemlerinin bilinçli ve doğru kullanılması, bakım olayına gerekli titizliğin gösterilmesinin korozyon kayıplarını minimuma indirebileceği saptanmıştır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 221.11.01 Korozyon, Tasarım, Metal seçimi. 125 Yrd.Doç.Dr. İbrahim ERTÜRK
Özet (Çeviri)
PROTECTION AGAINTS CORROSION VIA APPROPRIATE DESIGN AND METAL SELECTION (M.Sc.Thesis) Mete ÖZBAŞ GAZl UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 1997 ABSTRACT Corrosion on metals and their alloys may cause demage and they can not be used any more. Precautions must be taken so as to minimize the economical loss. The aim of this thesis is to find out the ways of protection against corrosion via appropriate design and metal selection. This study was conducted by using reweiv of the literature method. In our study the general introduction on corrosion. The kinds of corrosion, precautions againts corrosion, protection from corrosion via appropriate desing and metal selection are closely examined. In the end of our study, the election of the must lasting materials, the usage of protection ways consciously and appropriately, paying a sufficient attention to maintain activities were found as a solution to reduce corrosion defincies to minimum level. Science Cod Key Words Total Number of Pages Adviser 221.11.01 Corrosion, Design, Metal, Selection. 125 Yrd.Doç.Dr. Ibrahim ERTÜRK