Türkiye'de yaşayan Suriyelilerin sağlık problemleri, kültürlenme tutumları ve yaşam doyumu
Health problems, acculturation attitudes and life satisfaction among Syrian people living in Turkey
- Tez No: 680835
- Danışmanlar: PROF. DR. SELDA SEÇGİNLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Çalışmada, Türkiye'de yaşayan Suriyelilerin sağlık problemleri, kültürlenme tutumları ve yaşam doyumunun incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma tanımlayıcı-ilişki arayıcı tipte planlandı. Araştırmanın örneklemini 18 yaş üstü, okur-yazar, Göçmen Sağlığı Eğitim Merkezi'ne herhangi bir hizmet almak için başvuran, Suriye'den Türkiye'ye göç etmiş 400 kişi oluşturdu. Katılımcıların verileri,“Kişisel Bilgi Formu”,“Omaha Sistemi Problem Sınıflama Listesi”,“Kültürlenme Tutumları Ölçeği”ve“Yaşam Doyum Ölçeği”ile toplandı. Katılımcıların Omaha Sistemi Problem Sınıflama Listesi (PSL) ile tanılanan sağlık problemlerinin çevresel alan (%56), psikososyal alan (%19), sağlık davranışları alanı (%14) ve fizyolojik alanda (%11) olduğu belirlendi. En sık tanılanan sağlık problemleri“konut (%81,2), gelir (%47,2), ruh sağlığı (%43,5), sosyal etkileşim (%28,2), beslenme (%17,2), dolaşım (%15,2), sinir-kas-iskelet fonksiyonu (%14,2), ağız sağlığı (%11,5), madde kullanımı (%10,8), ağrı (%10,5) ve aile planlaması (%10,5)”dır. Katılımcıların kültürlenme tutumları puanı 120,505±12,716 (min-maks=89-166), entegrasyon puanı 35,153±8,032 (min-maks=14-54), ayrılma puanı 31,660±5,905 (min-maks=17-47), asimilasyon puanı 26,835±6,691 (min-maks=11-50) ve marjinalleşme puanı 26,858±6,304 (min-maks=12-55)'dır. Yaşam doyumu puanı 18,298±5,057 (min-maks=6-31)'dir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate health problems, acculturation attitudes and life satisfaction among Syrian immigrants living in Turkey. This descriptive-correlational study was conducted with 400 participants aged 18 years and older, literate, who applied to Migrant Health Training Center and immigrated from Syria to Turkey. Data were collected by using the“Personal Information Form”,“Omaha System Problem Classification Scheme (PCS)”,“Acculturation Attitudes Scale”and“Life Satisfaction Scale”. Health problems that were diagnosed with the Omaha System Problem Classification Scheme (PCS) of the participants were in the environmental domain (56%), psychosocial domain (19%), health-related behaviors domain (14%) and physiological domain (11%). The most frequently diagnosed health problems were "residence (81.2%), income (47.2%), mental health (43.5%), social contact (28.2%), nutrition (17.2%), circulation (15.2%), neuro-musculo-skeletal function (14.2%), oral health (11.5%), substance abuse (10.8%), pain (10.5%) and family planning (10.5). The acculturation score of the participants was 120.505 ± 12.716 (min-max = 89-166), integration score was 35.153 ± 8.032 (min-max = 14-54), separation score was 31.660 ± 5.905 (min-max = 17-47), assimilation score was 26.835 ± 6.691 (min-max = 11-50) and marginalization score was 26.858 ± 6.304 (min-max = 12-55). Life satisfaction score was 18.298 ± 5.057 (min-max = 6-31).