Markov Chains and an application on hotel businesses
Markov Zincirleri ve otel işletmeleri üzerine bir uygulama
  1. Tez No: 680837
  2. Yazar: HAVVA KOCABAŞA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA FEYZA GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Turizm sektöründeki rekabet her geçen gün artmaktadır ve artan rekabet koşulları içerisinde otel yönetimlerinin otellerin tercih edilme oranlarını ve tercih edilme nedenlerini bilmesi gelecek dönem pazarlama stratejileri açısından oldukça önemlidir. Bu anlamda otellerin tercih edilme oranlarını ve nedenlerini belirlemek otel yönetimlerinin stratejik olarak öncelik verdikleri konuların başında gelmektedir. Bu çalışmanın amacı Mersin ilindeki 4 ve 5 yıldızlı plajı bulunan otellerin tercih edilme olasılıklarını ve tercih edilme nedenlerini tespit etmektir. Öncelikle rastgele seçilen 410 kişiden çalışmanın verileri elde edilmiştir. Veriler elde edildikten sonra çalışma iki bölüme ayrılmıştır. Birinci bölümde katılımcıların hâlihazırda kaldıkları ya da eğer varsa en son kaldıkları otel göz önüne alınarak bir sonraki dönem için otellerin tercih edilebilirlik olasılıkları ve uzun dönemde otellerin tercih edilme oranları Markov zinciri yöntemiyle tahmin edilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise Saklı Markov modeli kullanılarak otel tercihlerinin altında yatan nedenler belirlenmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde elde edilen ampirik bulgulara göre, uzun dönemde en çok tercih edilecek üç otel sırasıyla Ulu Resort Hotel (5*), Liparis Resort Hotel& Spa (5*) ve Wonasis Resort& Aqua Hotel (5*)' dir. Çalışmanın ikinci bölümünde yapılan analiz sonuçlarına göre ise, otellerin tercih edilme nedenlerini etkileyen faktörler arasında konum, oda ve tesis temizliği, çocuklu ailelere yönelik imkânların bulunması ve çevredeki kişilerin tavsiyeleri / reklamların etkili olması en önemli faktörler olarak gözlemlenmiştir. Çalışmadan elde edilen sonuçların çalışmaya dâhil edilen otellerin pazarlama stratejilerine yol göstereceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Competition in the tourism sector is increasing day by day, and it is very important for hotel management to know the preference rates of hotels and the factors that affect the preferences, in terms of future marketing strategies. In this sense, determining the preference rates of hotels and their reasons is one of the issues that hotel managements prioritize strategically. The aim of this study is to determine the preference probabilities and the factors affecting preferences of 4 and 5-star hotels with beaches in Mersin province. Firstly, the data of the study were obtained from 410 randomly selected people. After the data were obtained, the study was divided into two parts. In the first part, the preference probabilities of the hotels for the next period and the preference rates of the hotels in the long term were estimated by using the Markov chain method. These estimates were based on considering the current hotel where the participants stayed or if any, the last hotel they stayed. In the second part of the study, the underlying reasons for hotel preferences were determined by using the Hidden Markov model. According to the empirical findings obtained from the first part of the study, the three most preferred hotels in the long term are Ulu Resort Hotel (5*), Liparis Resort Hotel & Spa (5*) and Wonasis Resort & Aqua Hotel (5*), respectively. According to the results of the analysis made in the second part, among the factors affecting the hotel preferences, it was observed that the most important factors affecting the hotel preferences are location, room and facility cleaning, availability of facilities for families with children, and the effectiveness of recommendations/advertisements. It is thought that the results obtained from the study will guide the marketing strategies of the hotels included in the study.