Bazı alifatif aminlerin protonasyon sabitlerinin çeşitli dioksan-su ortamlarında potansiyometrik metotla tayini
  1. Tez No: 68085
  2. Yazar: NUSRET KAVAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİTNAT KÖSEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kimya, Education and Training, Chemistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
BAZI ALİFATİK AMİNLERİN DIOKSAN-SU KARIŞIMLARINDA STOKİYOMETRİK PROTONASYON SABİTLERİ (Yüksek Lisans Tezi) Nusret KAVAK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 1997 ÖZET Bu çalışmada, amonyak ve bir seri primer, sekonder, tersiyer alifatik aminin stokiyometrik protonasyon sabitleri %10 dioksan - %90 su, % 20 dioksan - % 80 su, % 30 dioksan-% 70 su, % 40 dioksan-% 60 su, % 50 dioksan-% 50 su, % 60 dioksan-% 40 su karışımlarında potansiyometrik metotla tayin edilmiştir. Titrasyonlar, 25 °C da azot atmosferinde ve modifıye edilmiş kombine cam pH elektrodu kullanılarak 0,1 M sodyum perkloratlı ortamlarda yapılmıştır. Protonasyon sabitleri hem oluşum eğrilerinden ( j -log[H]) yararlanarak, hem de PKAS bilgisayar programı ile hesaplanmış ve sonuçlar karşılaştırılmıştır. LogP değerlerinin çözücü karışımında dioksan' m mol kesri arttıkça azaldığı görülmüştür. Ayrıca aminlerin bazikliği üzerine alkil gruplarının etkileri incelenmiştir. Bilim kodu : 88 Anahtar Kelimeler : Potansiyometri, Titrimetri, Alifatik Amin, Dioksan-Su Karışımı, Protonasyon Sabiti, Çözücü etkisi Sayfa Adedi : 64 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Fitnat KÖSEOĞLU
Özet (Çeviri)
STOICHIOMETRIC PROTONATION CONSTANTS OF SOME ALIPHATIC AMINES IN DIOXAN-WATER MIXTURES (M.Sc. Thesis) Nusret KAVAK GAZI UNIVERSTY INSTITUE OF SCIENCE AND TECHOLOGY August, 1997 ABSTRACT In this study, stoichiometric protonation constants (P) of ammonia and a number of primary, secondary, tertiary aliphatic amines were potentiometrically determined in the following solvents: %10 dioxan - %90 water, 20 % dioxan - 80 % water, 30 % dioxan-70 % water, 40 % dioxan-60 % water, 50 % dioxan- 50 % water, 60 % dioxan-40 % water. Potentiometric titrations were carried out at 25 °C, under nitrogen athmosphere in the media of 0.1 M sodium perchlorate using modified combined pH electrode. The protonation constants were estimated using both the formation curves (j-log[H]) and PKAS computer programme. It was found that the protonation constants linearly decreased with the increase of dioxan contents. Also, the effects of the alkyl group on the basicity of amines are discussed. Science code : 88 Key Words : Potentiometry, Titrimetry, Aliphatic Amines, Dioxan- Water Mixtures, Protonation Constant, Solvent Effect. Page number : 64 Adviser : Prof. Dr. Fitnat KÖSEO?LU