İşitme engelli adölesanlara yönelik çevrim içi sağlık eğitiminin sağlığı geliştirmeye etkisi
The effect of online health education for hearing impaired adolescents on health promotion
  1. Tez No: 680857
  2. Yazar: FERHAT ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FADİME HATİCE İNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Sağlık Eğitimi, Public Health, Nursing, Health Education
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmanın amacı işitme engelli adölesanlara yönelik çevrim içi sağlık eğitiminin sağlığı geliştirmeye etkisini incelemektir. Çalışmanın tipi ön test-son test yarı deneysel tasarımdır. Araştırma örneklemini 71 işitme engelli adölesan oluşmaktadır. Veriler Tanımlayıcı Bilgi Formu ve Adölesan Sağlığını Geliştirme Ölçeği-Kısa Form (ASGÖ-KF) ile toplanmıştır. İşitme engelli adölesanlara 40'ar dakikalık 6 oturumdan oluşan beslenme, sosyal destek, sağlık sorumluluğu, yaşam memnuniyeti, egzersiz ve stres yönetimi konularında işaret dili ile desteklenmiş çevrim içi sağlık eğitimi verilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde IBM SPPS 25.0 istatistik paket programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı veriler sayı, yüzde, ortalama ve standart sapma analizleri ile değerlendirilmiştir. Ön test-son test verileri Marginal Homogeneity Testi, McNemar Testi ve Paired Samples t Testi ile değerlendirilmiştir. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p0.05). İşitme engelli adölesanlara yönelik çevrim içi sağlık eğitim programlarının planlanmasının ve yürütülmesinin sağlıklı yaşam davranışları üzerinde olumlu katkıda bulunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effect of online health education for hearing impaired adolescents on health promotion. The type of the study is pretest-posttest quasi-experimental design. The research sample consists of 71 hearing impaired adolescents. Data were collected using the Introductory Information Form and the Adolescent Health Promotion-Short Form (AHP-SF). The hearing-impaired adolescents were given online health education supported with sign language on nutrition, social support, health responsibility, life appreciation, exercise and stress management consisting of 6 sessions of 40 minutes each. IBM SPPS 25.0 statistics package program was used to evaluate the data. In the analysis of the data, descriptive data were evaluated by number, percentage, mean and standard deviation analysis. Pre-test and post-test data were evaluated with Marginal Homogeneity Test, McNemar Test and Paired Samples t Test. Statistical significance level was accepted as p 0.05). It is thought that planning and conducting online health education programs for hearing-impaired adolescents will contribute positively to healthy living behaviors.