Computer aidet design of georbox for N.C. machine tools
- Tez No: 6809
- Danışmanlar: DOÇ. DR. I. HÜSEYİN FİLİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET N.C. TAKIM TEZGAHLARIND A KULLANILAN DISLI KUTULARIN BILGISAYAR DESTEKLI TASARIMI Mustafa DÜLGER Yüksek Lisans Tezi, Mak. Muh. Bolumu Tez Yöneticisi Doc. Dr. I. Hüseyin FİLİZ Bu çalişmada, dişli kutularinin genel tipleri gözden geçirildi. Dişli kutusunun ana elemanlar! olan dişli çarkların ve millerin tasarımı ile ilgili teorilerden bahsedildi. ; Kinematik kuruluş diyagramı verilen dişli kutusunun t asarımı üzerinde çalışıldı Çark ve millerin tasarımını hem mukavemet hem de sehim yönünden gerçekleştiren bir paket hazırlandı. Bu amaçla ODTÜ Gaziantep Mühendislik Fakültesinin Bilgi İslem Merkezi kul lanıl arak FOKTE4M 77 programlama dilinde bir bilgisayar programı hazırlandı. Tasarım için gerekli standart veriler saptanarak dişli çarkların modülleri ve alin genişlikleri hesaplandı. Mil çaplar ı belirlendi. Dişli kutusunun izafi ataletleri ile genel boyutlarıda programda hesap edildi. Halihazırda kullanılan takım tezgahlar ın ın dişli kutuları için oldukça emniyetli sonuçlar alindi. anahtar Kelimeler : Dişli kutusu, çark, mil, bilgisayar destekli t aşarim, kinematik kuruluş diyagramı. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COMPUTES AIDED DESIGN OF GEARBOX FOR NC MACHINE TOOLS DÜLGER, Mustafa M.S. in Mechanical Engineering Supervisor: Assoc. Prof. Dr. FILIZ. I. Hüseyin June, 1989, ill pages In this work, general types of gearboxes are reviewed. Theories on the design of main gearbox elements; gears, and shafts, are mentioned. Design principles of gearbox, whose kinematical arrangement diagram is given, are studied. A design package in which gear and shaft designs based on both strength and deflection mode are fully automated. For this purpose a highly user oriented computer program is written in FORTRAN 77 by using computer facilities in the Middle East Technical University Gaziantep Extension Campus. By providing standart data for the design, modules and facewidths of gears are calculated. Shafts diameters at each stepped sections are determined. Relative inertia values together with overall dimensions are also put in the output list of the program. Quite conservative results are obtained for gearboxes already used in existing machine tools. Key words : Gearbox, gear, shaft, computer aided design, kinematical arrangement diagram. m