Öğrencilerde sigara bağımlılığının dürtüsellik ve çocukluk çağı travmaları ile olan ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship of cigarette addiction with impulsivity and childhood traumas in students
- Tez No: 680908
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÜNÜBOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Türkiye Salgın Dönemi Bağımlılık ve Ruh Sağlığı Haritası Projesi (TURBAHAR COVID-19) kapsamında yapılan bu araştırmanın amacı öğrencilerde sigara bağımlılığının çocukluk çağı travmaları ve dürtüsellikle ilişkisini inceleyip, karşılaştırmaktır. Örneklem grubu Fagerström Nikotin Bağımlılık Testini dolduran ve öğrenci olan kişilerden oluşmaktadır. TURBAHAR COVID-19 araştırmasına katılan ''6147'' kişi bu çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmaya katılan öğrencilerin yaş aralığı 15-25 arasıdır. Bu çalışma online şeklinde gerçekleştirilmiştir. Sosyo Demografik Bilgi Formu, Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi, Çocukluk Çağı Travma Ölçeği ve Barrat Dürtüsellik Ölçeği kullanılmıştır. Veriler SPSS 21 programı üzerinden incelenmiştir. Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Değişmezlik Katsayısı ile değişkenler arasındaki ilişkinin yönü ve şiddeti hesaplanmıştır. Bulguların istatiksel olarak anlamlı olup olmadığını değerlendirmek için Tek Yönlü Varyans Analizi uygulanmıştır. Farklılığın hangi gruptan meydana geldiğini tespit etmek amacıyla Tukey-Post-Hoc Testi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study, which was carried out within the scope of Turkey Epidemic Addiction and Mental Health Map Project (TURBAHAR COVID-19), is to examine and compare the relationship between cigarette addiction and impulsivity and childhood traumas in students. The sample group consists of students who have completed the Fagerström Test for Nicotine Addiction.“6147”participants in the TURBAHAR COVID-19 research were included in this study. The age range of the students participating in the study is between 15-25. This study was conducted online form. Socio-Demographical Information Form, Fagerström Nicotine Addiction Test, Childhood Trauma Scale and Barrat Impulsivity Scale were used. The data were analyzed using the SPSS 21 program. The direction and severity of the relationship between the variables were calculated with the Pearson Product-Moment Correlation Coefficient of Invariance. One-Way Analysis of Variance was applied to evaluate whether the findings were statistically significant. Tukey-Post-Hoc Test was conducted to determine which group the difference occurred.