Suriyeli öğrencilerde Türkçe öğrenme güçlüğünün incelenmesi
Investigation of Turkish learning difficulties in Syrian students
- Tez No: 903447
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA BUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
SURİYELİ ÖĞRENCİLERDE TÜRKÇE ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜNÜN İNCELENMESİ Göksal, Ali Yüksek Lisans, Sınıf Eğitimi Bilim Dalı Tez Danışmanı: Dr. Öğr. Üyesi Fatma Budak Temmuz 2024, xiv + 79 sayfa Kendi ülkelerinden çeşitli nedenlerle ayrılmak zorunda kalan insanlar, gittikleri ülkelerde kendi varlıklarını hissettirmek hatta kabul ettirmek ve seslerini duyurmak için kendi ana dillerini kullanma gereksinimi duyarlar. Bunun yanı sıra kendi ana dillerini toplumsal kimliklerini ve kültürlerini sürdürmek, geçmişten gelen bu ortak miraslarını gelecek kuşaklara aktarmak, bu kimselerin hayattaki en öncelikli varlık yokluk çatışmasına dönüşmüş durumdadır. Yapılan araştırmada, Türkiye'de yaşayan Suriyeli öğrencilerin Türkçeyi öğrenmeye karşı olan güçlüklerinin ve öğrenme-kullanma süreçlerinin nedenlerini etraflıca; velilerden, öğretmenlerden ve öğrencilerden hareketle saptamak, Suriyeli öğrencilerin karşılaşmış oldukları eğitsel güçlükleri genel hatlarıyla anlamak Suriyeli öğrenci, onların velileri ve onlara eğitim veren öğretmenlerin görüşlerine dayanarak belirlenmesi amaçlanmıştır. Özelliklede okullarda verilen eğitimin önüne bir set gibi duran dil sorununun nedenlerini yakalama kaygısı ile ortaya çıkarılmış bir çalışmadır. Örneklem grubunu yabancıların ve özellikle Suriyelilerin yoğun olarak yaşadığı İstanbul ilinin Fatih ilçesi oluşturmaktadır. Katılımcıların görüşlerine dayalı yürütülen bu çalışmada Nitel araştırma yöntemlerinden görüşme yöntemi kullanılmıştır. Amacına uygun sorulardan hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu katılımcılarla yapılan yüz yüze görüşmelerde uygulanmıştır. Toplanan veriler içerik analizi yoluyla kategorilere ayrılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu PICTES Projesi kapsamındaki bir okuldan seçilen 8 öğretmen, 13 öğrenci ve 13 veli oluşturmaktadır. Katılımcılarla yüz yüze görüşülerek hazırlanan sorular sorulmuş ve verdikleri cevaplar kaydedilmiştir. Yine katılımcılardan izin alınarak ses kayıtları alınmış ve daha sonra kayıtların dökümü yapılarak cevaplar içerik analizi ile kategorilere ayrılmıştır. Bu çalışmanın sonuçlarının sınıfında Türkçe konuşmakta güçlük yaşayan öğrencisi bulunan öğretmenler için bir rehber olacağı düşünülmektedir. Araştırmada, Türkiye'de yaşayan Suriyelilerin Türkiye'ye ve Türkçeye karşı herhangi bir önyargılarının olmadığı hatta Suriye'deki olaylar yatışsa dahi kendi ülkelerine dönmeyi düşünmedikleri, eğitimli ailelerin çocuklarını bilinçli olarak Türkçe öğrenmeye yönlendirerek çeşitli etkinliklerle onların Türkçe öğrenme sürecini kolaylaştırdığı, Türkçe bilen ailelerin çocuklarının da Türkçeyi kolay edindikleri sonuçlarına varılmıştır. Bunlara ek olarak gelecek yıllarda Suriye'de düzelmeler olduğu taktirde gitmeyi düşünen katılımcılar çocuklarının Arapçayı unutmalarından endişe etmekte ve çocuklarının Türkiyede yaşadığı dil problemlerini yeniden Suriye'de de yaşamak istememektedirler. Bu sebeple çocuklarını Arapça kurslarına gönderdikleri sonucuna varılmıştır. Suriyeli velilerin birçoğu çocuklarının Türkçe öğrenmelerini istedikleri kadar kendi anadillerini unutmamaları gerektiği düşüncesi ile evlerinde Arapça konuşarak bu korkularını bir nebze olsun gidermektedirler. Genel kanıda Suriyeli öğrencilerin Türkçeyi öğrenmekte yaşadıkları en büyük problem ihtiyaç eksikliği olarak karşımıza çıkmaktadır. Evde aileleri ile okulda Arap arkadaşları ile Arapça iletişim kurmaları Türkçe konuşmaya olan ihtiyaçlarını azaltmakta ve buda onların Türkçe öğrenmelerine engel teşkil etmektedir. Ailelerin Suriye'ye dönmek/ gönderilmek kaygılarından Türkçeye gereken hassasiyeti vermemeleri, Suriyelilerle artan sınıf mevcutları içerisinde öğretmenlerin Türkçe öğretme imkanlarının ve zamanlarının olmaması, Ailelerin çocuklar sadece okula giderek Türkçe öğrensinler düşüncesi, PİKTES + eğiticilerinin Arapça bilmemesi yaptıkları eğitimi sınırlı kılması ve ailelerin ekonomik yetersizlikleri Suriyeli çocukların Türkçe öğrenme güçlükleri olarak karşımıza çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF TURKISH LEARNING DIFFICULTIES IN SYRIAN STUDENTS Göksal, Ali Master's Degree, Department of Classroom Education Thesis Advisor: Dr. Lecturer Member Fatma Budak July 2024, xiv + 79 pages People who have to leave their home countries for various reasons feel the need to use their native language in order to make their presence felt and even accepted in the countries they go to and to make their voices heard. In addition, maintaining their native language, social identity and culture, and transferring this common heritage from the past to future generations has become the most important conflict of existence and poverty in these people's lives. In the research conducted, the reasons for the difficulties of Syrian students living in Turkey in learning Turkish and their learning-using processes are examined in detail; It is aimed to determine the educational difficulties faced by Syrian students in general terms, based on the opinions of Syrian students, their parents and the teachers who teach them. It is a study that was created with the concern of capturing the reasons of the language problem, which seems like a barrier to the education given in schools. The sample group consists of the Fatih district of Istanbul, where foreigners and especially Syrians live densely. Qualitative research method was used in this study, which was conducted based on the opinions of the participants. Interview method, one of the qualitative research methods, was used. A semi-structured interview form prepared with questions appropriate to its purpose was applied in face-to-face interviews with the participants. The collected data were divided into categories through content analysis. The study group of the research consists of 8 teachers, 13 students and 13 parents selected from a school within the scope of the PICTES Project. Participants were asked face-to-face questions and their answers were recorded. Again, voice recordings were made with permission from the participants, and then the recordings were transcribed and the answers were categorized by content analysis. It is thought that the results of this study will be a guide for teachers who have students who have difficulty speaking Turkish in their classrooms. In the research, it was found that Syrians living in Turkey do not have any prejudices against Turkey and the Turkish language, and even if the events in Syria calm down, they do not think of returning to their own country, educated families consciously direct their children to learn Turkish and facilitate their Turkish learning process with various activities, and children of families who speak Turkish also It was concluded that they learned Turkish easily. In addition, participants who are considering going to Syria if there are improvements in the coming years are worried that their children will forget Arabic and do not want to experience the language problems their children experienced in Turkey in Syria again. For this reason, it was concluded that they sent their children to Arabic courses. Many Syrian parents alleviate this fear to some extent by speaking Arabic at home, thinking that as much as they want their children to learn Turkish, they should not forget their native language. In general opinion, the biggest problem Syrian students experience in learning Turkish is the lack of needs. Communicating in Arabic with their families at home and with their Arab friends at school reduces their need to speak Turkish, which prevents them from learning Turkish. Families do not pay the necessary attention to Turkish due to their concerns about returning/being sent to Syria, teachers do not have the opportunity and time to teach Turkish due to the increasing class sizes with Syrians, families think that children should only learn Turkish by going to school, PIKTES + educators do not know Arabic, which limits the education they provide, and families' economic inadequacies limit Syrian children's ability to learn Turkish. emerged as difficulties.