Instruments of Islamic finance – are Islamic finance instruments different than conventional finance instruments
İslami finans enstrümanları – İslami finans enstrümanları geleneksel finans enstrümanlarından farklı mı
- Tez No: 680925
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEVENT YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Türk-Alman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tez, İslami finans enstrümanlarının Türkiye örneği üzerinden geleneksel finans araçlarından farklı olup olmadığı sorusunu cevaplamayı amaçlamaktadır. Bu nedenle İslami finansın geleneksel finans ve araçlarından kavramsal ve uygulamadaki farklılıklarını belirlemek için, bir dizi İslami finans enstrümanı için kapsamlı bir analiz yapılmıştır. En önemli İslami finans enstrümanları, teorilerine ve uygulamada kullanımlarına göre derinlemesine açıklanır ve İslami finans enstrümanlarının hangi geleneksel finans enstrümanlarının yerini almaya çalıştıklarını gösterilir. Analiz, Türk İslami bankalarının geleneksel finans araçlarını yerine geçebilmek adına İslami Finans ürünlerini oluştururken İslami Finans teorisini uygulama yollarını bulduğunu göstermiştir. Ayrıca, Türk İslami bankalarının bir aylık katilim hesabi getirileri ile Türk geleneksel bankalarının bir aylık vadeli mevduat faiz oranları karşılaştırılmıştır. Test sonuçları, Türk İslami bankalarının bir aylık katilim hesabi getirileri ile Türk konvansiyonel bankalarının bir aylık vadeli faiz oranları arasında anlamlı bir fark olduğunu göstermektedir. Sonuç olarak, İslami finans araçlar ile geleneksel finans araçları arasında bir benzerlik söz konusu, özellikle İslami finans kuruluşlarının geleneksel finans kuruluşlarının rekabet içinde olması ve İslami finans araçlarının geleneksel finans araçlarına alternatif olmaya çalışmaları bu duruma yol açmaktadır. Fakat, bu tez aynı zamanda İslami fi-nansın güvenilirliği ve özellikle İslami finansın geleneksel finansı taklit ettiğine yönelik eleştiriler açısından önemli olan İslami finans araçları ile konvansiyonel finans enstrümanları arasındaki anlamlı farklılıkları ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to answer the question of whether Islamic finance instruments are different from conventional finance instruments for Turkey's case. Therefore, a comprehensive analysis for a range of different instruments is done to determine the conceptual and practical differences of Islamic finance and its' instruments to conventional finance and its' instruments. The most relevant Islamic finance instruments are explained in depth according to their theory, their use in practice, showing which conventional finance instruments they are trying to replace. The analysis shows that Turkish Islamic banks find ways to implement Islamic Finance theory to create modern Islamic Finance products that mimic conventional finance instruments. Furthermore, Turkish Islamic banks' one-month term deposit returns and the Turkish conventional banks' one-month term deposit interest rates are compared. The test results show that there is a significant difference between Turkish Islamic banks' one-month term deposit returns and the Turkish conventional banks' one-month term deposit interest rates. In conclusion, Islamic finance instruments are similar to conventional finance instruments as they try to be an alternative and as Islamic finance institutions are in competition with conventional finance institutions. However, this thesis also shows the differences between Islamic finance instruments and conventional finance instruments, which are essential for Islamic finance's integrity and trustworthiness, especially regarding the criticism towards Islamic finance mimicking conventional finance.