İnşaat sektöründe bir karar destek sistemi geliştirilmesi ve uygulanması
  1. Tez No: 68095
  2. Yazar: MEHMET NİYAZİ ÖNAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜLAL GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
İNŞAAT SEKTÖRÜNDE BİR KARAR DESTEK SİSTEMİ GELİŞTİRİLMESİ ve UYGULAMASI YÜKSEK LİSANS TEZİ Mehmet Niyazi ONAT GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 1997 Öz II. Dünya Savaşı'nın bitimiyle, yönetim teorisi içerisinde organizasyonların birer sistem olarak ele alınması ve modellenmesi, işletmecilerin doğru zamanda doğru veriye olan ihtiyacını bir kat daha arttırmaktadır. İzleyen yıllarda bu sistematik yaklaşım, karar vericilerin karar aşamasında olabilir durumları da değerlendirmelerini de gerektirmektedir. Bu bağlamda Karar Destek Sistemi yönetimi desteklemektedir. Bu çalışmada S. S. Erciyes İşyerleri Yapı Kooperatifinin inşaat planının ve gereksinimlerinin belirlenmesi için farklı ekonomik değişkenlerle, farklı aidat miktarları için alternatifler türetilmiştir. İncelenen alternatif senaryolarla, yönetimin daha tutarlı kararlar vermesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
IMPROVING & APPLYING OF DECISION SUPPORT SYSTEM IN THE CONSTRUCTION SECTOR M. Sc. thesis Mehmet Niyazi ONAT GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 1997 ABSTRACT End of 2nd Word War, modeling and consideration of the organizations like a system in the management theory is augmented the needs of the right data at the right time for the managers. In the following years, this systematic approach necessitates ( for decision makers), the evaluation of the possible situations at the decision stage, from this conceptual point of view must be consider. Therefore Decision Support System, supports the managers. In This study, alternatives for different economical parameters and different subscriptions have been derived for determination of the needs and the construction plan of Erciyes Construction Cooperative. Given the researched alternative scenarios, it has been provided that the management is more consistent in the decision making process. II