Evli bireylerde cinsiyet rolleri ve evlilik uyumu arasındaki ilişkinin öznel iyi oluşa etkisi
The effect of the relationship between gender roles and marital ad-justment on subjective well-being of married individuals
- Tez No: 680963
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ ÖNEN ÜNSALVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Yapılan araştırmada, evli bireylerde benimsenen cinsiyet rolleri özelliklerinin ve evlilik uyumlarının, öznel iyi oluşlarını yordama düzeyi, üç kavram arasındaki ilişki ve öznel iyi oluşu yordamada daha yüksek etkiye sahip olacağı düşünülen evlilik uyumunun sosyo-demografik özelliklere (cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, evlenme biçimi, evlilik süresi, çocuk sahibi olma, ekonomik seviye ve çalışma durumu) göre farkılaşıp farklılaşmadığının ortaya konulması amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini Trabzon ilinde yaşayan en az bir yıldır evli 216 kadın ve 159 erkek birey oluşturmaktadır. Araştırmanın değişkenleri ilişkin veriler“Kişisel Bilgi Formu”,“Evlilik Uyum Ölçeği”,“Yaşam Doyumu Ölçeği”,“Pozitif-Negatif Duygu Ölçeği”ve“BEM Cinsiyet Rolleri Ölçeği”ile elde edilmiştir. Verilerin analizinde SPSS 22 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Evlilik uyumu ve sosyo-demografik özellikler arasındaki farklılaşmayı ortaya koymak için t testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA); cinsiyet rolleri ile evlilik uyumu ve öznel iyi oluş değişkenleri arasındaki ilişkinin ortaya konulması için varyans analizi ve Tukey testi analizleri yapılmıştır. Evlilik uyumu ve öznel iyi oluş arasındaki ilişki Pearson Korelasyon tekniği kullanılarak analiz edilmiş olup, cinsiyet rolleri ve evlilik uyumunun öznel iyi oluşu yordayıcılığı regresyon analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre evlilik uyumu çocuk sahibi olup olmama, yaş, evlilik şekli ve evlilik süresi değişkenlerine göre farklılaşmaktadır. Bununla birlikte evlilik uyumu ve öznel iyi oluş, cinsiyet rolleri değişkenine göre farklılaştığı ve öznel iyi oluş ile evlilik uyumu arasında orta düzeyde pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur. Son olarak ise cinsiyet rolleri ve evlilik uyumu değişkenlerinin öznel iyi oluşu yordayıcı bir etkiye sahip oldukları sonucuna ulaşılmıştır. Sonuçlar ilgili literatür temelinde ayrıntılı olarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the study, it was aimed to reveal whether the characteristics of gender roles and marital adjustment adopted in married individuals, the level of predicting their subjective well-being, the relationship between the three concepts, and whether marital adjustment, which is thought to have a higher effect in predicting subjective well-being, differs according to socio-demographic characteristics (gender, age, education level, marriage type, duration of marriage, having children, economic level and employment status). The sample of the study consists of 216 women and 159 men who have been married for at least one year in Trabzon. The data related to the variables of the study were obtained by“Personal Information Form”,“Marriage Adjustment Scale”,“Life Satisfaction Scale”,“Positive-Negative Affect Scale”and“NIM Gender Roles Scale”. The analysis of the data was analyzed by using the SPSS 22 program. In order to reveal the difference between marital adjustment and socio-demographic characteristics T-test and one-way analysis of variance (ANOVA) and to reveal the relationship between gender roles and marital adjustment and subjective well-being variables Analysis of variance and Tukey tests were conducted. The relationship between marital adjustment and subjective well-being was analyzed by using the Pearson Correlation Technique, and the subjective well-being predictors of gender roles and marital adjustment were analyzed using regression analysis. According to the results of the study, marital adjustment differs according to the variables of having children or not, age, marriage type and duration of marriage. However, it was found that marital adjustment and subjective well-being differ according to the gender roles variance and there is a moderately positive and significant relationship between subjective well-being and marital adjustment. Finally, it was concluded that gender roles and marital adjustment variance have a predictive effect on subjective well-being. The results have been discussed in detail on the basis of the relevant literature.