PASS bilişsel müdahale programının öğrenme güçlüğü yaşayan ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin öğrenme performansına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effectiveness of pass cognitive intervention program on learning performance of the 4th grade primary school students with specific learning disability
- Tez No: 681012
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAMER ERGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Araştırmada, özel öğrenme güçlüğü yaşayan 4. Sınıf öğrencilerine yönelik PASS teorisine (Planlama, Dikkat, Eşzamanlı Bilişsel İşlemler ve Ardıl Bilişsel İşlemler) dayanan bilişsel müdahale programı geliştirilmiştir. Daha sonra bilişsel müdahale programı özel öğrenme güçlüğü yaşayan 4. Sınıf öğrencilerine uygulanarak öğrencilerin öğrenme performansına etkisi incelenmiştir. Araştırma özel öğrenme güçlüğü tanılı 4. sınıf öğrencilerinden seçilen 8'i deney 8'i kontrol grubu olmak üzere 16 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Deney grubuna 24 oturum olarak yapılandırılan program uygulanmıştır. Kontrol grubunda yer alan öğrencilere herhangi bir program uygulanmamıştır. Deney ve kontrol grubuna ön test ve son test olarak Ergin (2003) tarafından standardizasyonu yapılan“Bilişsel Değerlendirme Sistemi (CAS)”uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler Bağımlı Örneklemler T-Testi ve Bağımsız Örneklemler T-Testi ile çözümlenmiştir. Sonuçlar SPSS-Sosyal Bilimler İçin İstatistik Programı ile analiz edilerek değerlendirilmiştir. Geliştirilen PASS Bilişsel Müdahale Programının uygulandığı deney grubunun; CAS Toplam Puanı ile CAS alt ölçekler puanları“Planlama, Dikkat, Ardıl ve Eşzamanlı Bilişsel İşlemler”anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Kontrol ve deney grubunun son test puanları karşılaştırıldığında Eşzamanlı Bilişsel İşlemler dışında Planlama, Dikkat, Ardıl Bilişsel İşlem puanları ve CAS toplam puanları deney grubu lehine anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
A cognitive intervention program based on the PASS Theory (Planning, Attention, Simultaneous and Successive) was developed for 4th grade students with specific learning disability. Then the cognitive intervention program was applied to 4th grade students with specific learning disability and its effect on the learning performance of the students was examined. The research was carried out with 16 students from 4th grade students diagnosed with specific learning disability, 8 of them were selected to experimental group and the other 8 were selected into control group. The structured program consists of 24 sessions was applied to the experimental group. No program was applied to the students in the control group. The“Cognitive Assessment System (CAS)”standardized by Ergin (2003) was applied to the experimental and control groups as a pre-test and post-test. The data obtained in the study were analyzed by Dependent Samples T-Test and Independent Samples T-Test. The results were analyzed and evaluated with the SPSS Statistics Program for Social Sciences. The experimental group which has given the developed PASS cognitive intervention program CAS Total Score and CAS subscale scores“Planning, Attention, Simultaneous and Successive”were found significantly higher. The posttest scores of the control and experimental groups were compared; experimental group's Planning, Attention, Successive subscale scores and CAS total score were found significantly higher except the Simultaneous subscale score.