Maluliyet olgularının ulusal; Çalışma Gücü ve Meslekte Kazanma Gücü Kaybı Oranı Tespit İşlemleri Yönetmeliği ve özürlülük ölçütü, sınıflandırılması, özürlülere verilecek sağlık kurulu raporları hakkında yönetmelik ile uluşlararası; Amerikan Tıp Birliği kalıcı özürlülük değerlendirme kılavuzuna göre karşılaştırılması
Comparison of Disability Cases According to National The Regulation on Determination of Working Power and loss of profitability in profession and the regulation on disability criteria, classification, health board reports to be given to disabled persons with international American Medical Association guides to the evaluation of permanent impairment
  1. Tez No: 681011
  2. Yazar: ŞAHNUR SERAP AYTUĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURSEL BİLGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Giriş ve Amaç: Ülkemizde ve dünyada her yıl trafik kazası, meslek hastalıkları, iş kazası vb. nedenlerle bireyler fiziksel ve/veya ruhsal hasara uğramaktadır. 2018 yılında ülkemizde 1.229.364 trafik kazası meydana gelmiş ve bu kazaların 1.042.832 tanesi maddi hasara neden olmuştur. Bu çalışmamızla polikliniğimize başvuran olgular üzerinden ülkemizde ve dünyada kullanılan yönetmelikler ile hesaplanan engel oranları karşılaştırılarak yönetmeliklerin zayıf ve kuvvetli yönlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı maluliyet polikliniğine 01.01.2018-01.01.2019 tarihleri arasında trafik kazası nedeniyle başvuran hastaların engellilik raporları sosyodemografik ve kaza ile ilgili veriler açısından tarandı. Her olgunun Çalışma Gücü Ve Meslekte Kazanma Gücü Kaybı Oranı Tespit İşlemleri Yönetmeliği (SGK yönetmeliği), Erişkinler için Engellilik Değerlendirmesi Hakkında Yönetmelik (Engellilik yönetmeliği) ve Amerikan Tıp Birliğinin düzenlediği kalıcı engellilik değerlendirme kılavuzuna (AMA kılavuzu) göre ayrı ayrı engel oranları hesaplandı. Veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) programında değerlendirildi. Bulgular: Çalışma kapsamında değerlendirilen 315 olgunun %81,9'unun erkek, ortalama yaşın 31,14, %64'ünde alt ekstremite yaralanması olduğu, %39,4'ünün kaza sonrası ilk yıl içerisinde başvurduğu belirlendi. Engel oranı medianlarının her iki cinsiyette de yüksekten düşüğe doğru SGK yönetmeliği, Engellilik yönetmeliği ve AMA kılavuzu şeklinde sıralandığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Introduction and objective: Every year in our country and in the world, individuals suffer physical and/or mental damage due to traffic accidents, occupational diseases, work accidents etc. In 2018, 1,229,364 traffic accidents occurred in our country and 1,042,832 of these accidents caused material damage. With this study, it was aimed to evaluate the weak and strong aspects of the guidelines by comparing the disability ratings calculated with the guidelines used in our country and in the world, on the cases who applied to our policlinic. Method: Disability reports of patients who applied to Mersin University Medical Faculty Forensic Medicine Department disability policlinic between 01.01.2018 and 01.01.2019 due to traffic accident were reviewed in terms of sociodemographic and accident-related data. Disability ratings were calculated for each case according to The Regulation on Determination of Working Power and Loss of Profitability İn Profession and The Regulation on Disability Criteria, Classification, Health Board Reports To Be Given To Disabled Persons and American Medical Association Guides To The Evaluation of Permanent Impairment. The data were evaluated using the SPSS (statistical package for social sciences) program. Results: Of the 315 cases evaluated in this study, 81.9% were male, mean age was 31.14 years, 64% had lower extremity injuries, 39.4% applied within the first year after the accident. It was seen that the medians of disability rate were ranked from high to low in both genders as SGK Guideline, Disability Regulation For Adults Guideline and AMA Guideline.