The effects of new media and social media on Nigeria's political system (Nigerian general elections as case study)
Yeni medya ve sosyal medya'nın Nijerya'nın siyasi sistemine etkileri (Vaka çalışması olarak Nijerya genel seçimleri)
  1. Tez No: 681056
  2. Yazar: ALIYU MUSA ABDULHAYYI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLCAN SEÇKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Political Science, Communication Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Küreselleşme, günümüzde uluslar arasında kültürlerin, ekonomilerin, pazarların, siyasi sistemlerin ve teknolojilerin entegrasyonuna giderek daha fazla yol açmıştır. Daha fazla ulus çevrelerinin ve içindeki olayların farkına vardıkça, zaman ve mekanın getirdiği şimdiye kadarki kısıtlamalar ortadan kaldırıldı. Nijerya siyasi sistemi, dış çevreden gelen uyaranlara bir yanıt olarak gelişmeye devam etti. Nijerya'daki demokrasi, yönetimi popülerleştirmek ve sosyopolitik ve ekonomik alanı genişletmek yerine, seçkinlerin yönetimini, plütokrasiyi, resmi yolsuzluğu ve popüler isteklerin boyun eğdirilmesini, etnik çeşitliliğin siyasallaştırılmasını ve pahalı bir yönetişim projesinin sağlamlaştırılmasını sağlamayı başardı. Nijerya'daki 2011 genel seçimleri, tartışmasız Nijerya'da sosyal medyanın siyasi iletişim için kullanımında muazzam bir atılım için bir başlangıç olarak hizmet etti. Amerika'nın eski Başkanı Barak Obama'nın başarısından ilham alan Nijerya'daki siyasi adaylar ve kongre üyeleri, siyasi notlarını iletmek için sosyal medya aygıtlarının kesintisiz kullanımı olan yeni icat edilen siyasi propaganda modülünü benimsemeye başladılar. Yeni benimsenen bu yöntem, Nijerya nüfusunun çoğunluğunu oluşturan gençler arasında sosyal medya kullanımının hiç bitmeyen artışı nedeniyle tartışmasız bir şekilde gelişti. Barak Obama, Amerika Birleşik Devletleri'nin ilk siyah başkanı olarak, Nijeryalı politikacılara, Barak Obama tarafından öncülük edilen, denenen ve test edilen Facebook kullanımı yoluyla siyasi propagandalarını iletmek için aynı yöntemi benimsemeleri için bir nitro etkisi yaptı. Nijeryalı politikacılar, seçim zamanlarında rüşvetle tokalaşmanın yanı sıra daha az ayrıcalıklı kişilere hizmet vermenin kısa sürede geçmişte kaldığını fark ettiler. Medya yani; Nijerya'da basılı, sosyal ve elektronik her zaman Nijeryalıları demokrasiye seferber etmede kullanılan platformlar olmuştur, özellikle ordunun Nijerya'yı yönettiği zor zamanlarda bile, özellikle özel medya evleri. Sosyal medya kullanımı ve farkındalığı orman yangını gibi yayılmaya devam ederken, siyasi figürlerin kapalı kapılar ardında gerçekleştirdiği toplantılardan bilgi almak neredeyse imkansız hale geldi. Bu işlevler medyayı hükümet ile yönetilen arasındaki ilişkiyi dikte eden bir kaideye oturtarak siyasi işlemlerde şeffaflığa izin verir. Bu araştırmadaki ana odak noktaları, yeni medya ve sosyal medya kuruluşlarının 2007'den sonra Nijerya'da siyasi sistemlerin işleyiş biçimlerini değiştirmeye nasıl yardımcı olduğunu eleştirel bir şekilde analiz etmeyi, kitlelerin seçimler ve seçimler sırasında sosyal medya platformları aracılığıyla nasıl iletişim kurduğunu ve aktif olarak katıldığını analiz etmeyi hedefliyor. nihayet sosyal medyanın genel olarak Nijerya siyaseti üzerindeki etkilerini özetlemek.
Özet (Çeviri)
Globalization has increasingly led to the integration of cultures, economies, markets, political systems, and technologies among nations today. The hitherto constraints posed by time and space have been eliminated as more nations are becoming aware of their environment and the happenings within it. The Nigerian political system has continued to evolve as a response to the stimuli from the external environment. Democracy in Nigeria, rather than popularize governance and widen the sociopolitical and economic space, has succeeded in fostering elite rule, plutocracy, official corruption, and subjugation of popular wishes, the politicization of ethnic diversity, and the entrenchment of an expensive governance project. The 2011 general elections in Nigeria arguably served as a debut for a tremendous breakthrough in the usage of social media for political communication in Nigeria. Gaining inspiration from the success of America's former President Barak Obama, Political aspirants and congressmen in Nigeria began to adopt the newly invented module of political propaganda which was the nonstop usage of social media apparatus to convey their political memos. This newly adopted method, undisputedly thrived due to the never-ending increase of social media usage amongst the youth who were the most of Nigeria's population. Barak Obama being the first-ever black President of the United States stroke a nitro of motivation into Nigerian politicians to adopt the same method of conveying their political propaganda through the usage of Facebook which was pioneered, tried, and tested by Barak Obama. Nigerian politicians came to realize that handshakes with bribes as well as catering for the less privileged during election times soon became a thing of the past. The media namely; print, social and electronic in Nigeria has always been the platforms used in mobilizing Nigerians into democracy, notably the private media houses even during the harsh times when the military ruled over Nigeria. As social media usage and its awareness continue to spread like wildfire, being able to acquire information from closed-door meetings held by political figures that used to be almost impossible suddenly became a thing of the past. These functions put the media at a pedestal that dictated the relationship between the government and the governed, thereby allowing transparency in political proceedings. The main focal points in this research targets to critically analyze how new media and social media outlets has aided in metamorphosing the ways through which political systems operate in Nigeria after 2007, to analyze how the masses communicate and participate actively through social media platforms amidst elections and finally to outline the effects social media has on Nigerian politics at large.