Kamu ve özel bankaların karlılık duyurularının piyasa üzerindeki etkisi: BİST 100 endeksinde bir uygulama
The effect of profitability announcements of public and private banks on the market: An implementation in BİST 100 index
- Tez No: 681081
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EŞREF SAVAŞ BAŞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Maliye, Banking, Finance
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada, 2014-2019 yıllarında BİST 100 endeksinde işlem gören kamu ve özel bankaların karlılık duyurularının piyasa üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde bankacılıkla ilgili temel bilgilere değinilmiş, ikinci bölümde ise etkin piyasalar hipotezi hakkında bilgiler verilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise karlılık duyurularının hisse senetleri üzerine etkisi olay çalışması yöntemi ile incelenmiştir. Çalışma boyunca konuyla ilgili önceden yapılan teorik ve ampirik çalışmalardan yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of profitabilityannouncements of publicandprivatebankstraded in the BIST 100 index in 2014-2019 on the market wasinvestigated. Inthefirstpart of thestudy, basicinformationaboutbanking is mentioned, in thesecondpart, informationaboutefficientmarketshypothesis is given. Inthethirdpart of thestudy, theeffect of profitabilityannouncements on stocks is analyzedby case stud ymethod. Throughout the study, previoustheoreticalandempiricalstudies on thesubjectwereused.