Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki spor lisesi öğrencilerinin egzersiz bağımlılık düzeylerinin incelenmesi
Examination of exercise addiction levels of sports high school students in Eastern and Aoutheastern Anatolia regions
- Tez No: 681087
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA FATMA KARADAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırmada; Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki spor lisesi öğrencilerinin egzersiz bağımlılık düzeylerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Tarama modelinde yürütülen araştırmanın evrenini Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki spor liseleri oluşturmaktadır. Araştırmada örneklemi ise bu evren içerisinden kolayda örnekleme yoluyla seçilen 116'sı kadın, 335'i erkek toplam 451 spor lisesi öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak; araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”ve Tekkurşun-Demir, Hazar ve Cicioğlu (2018) tarafından geliştirilen“Egzersiz Bağımlılığı Ölçeği”kullanılmıştır. Verilere betimsel istatistikler, bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Pearson korelasyon analizi uygulanmıştır. Araştırma bulguları incelendiğinde öğrencilerin egzersiz bağımlılık puanlarının lisanslı spor yapma ve sınıf düzeyine göre anlamlı farklılık gösterdiği (p.05) tespit edilmiştir. Son olarak; öğrencilerin egzersiz bağımlılık seviyelerinin ortalamanın üzerinde olduğu ve öğrencilerinin büyük çoğunluğunun (%61,2) ise egzersiz bağımlısı olduğu ortaya konmuştur
Özet (Çeviri)
In this study; examining of the exercise addiction levels of sports high school students in Eastern and Southeastern Anatolian regions is aimed. The universe of the research carried out in the scanning model consists of sports high schools dependent to the Ministry of National Education in the Eastern and Southeastern Anatolia regions. The sample of the study consists of 451 sports high school students, 116 female and 335 male, selected by convenience sampling from this universe. As data collection tools in the research;“Personal Information Form”prepared by the researcher and“Exercise Addiction Scale”developed by Tekkurşun-Demir, Hazar and Cicioğlu (2018) were used. Descriptive statistics, independent groups t-test, one-way analysis of variance (ANOVA) and Pearson correlation analysis were applied to the data. When the research findings were examined, it was found that the exercise addiction scores of the students differed notably according to the licensed sports and grade levels (p.05). Finally; it was revealed that the exercise addiction levels of the students were above the average and the majority of the students (61.2%) were exercise addicted.