Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgesi tenis sporcuların egzersiz bağımlılıklarının demografik değişkenler açısından incelenmesi
The examination of exercise addiction of the Southeastern Anatolia and Eastern Anatolia region tennis players in terms of demographic variables
  1. Tez No: 851738
  2. Yazar: ZÜLKİF POLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KIZILKOCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı, düzenli egzersiz yapan kişilerin egzersiz bağımlılığı, beden imajı ve benlik saygısı düzeylerini incelemek ve bu değişkenler arasında bir ilişki olup olmadığını araştırmaktır. Araştırma, tarama modeline göre yapılmıştır ve Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerindeki tenis sporcuları üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre, katılımcıların egzersiz bağımlılık düzeyleri ile beden imajları arasında düşük ve istatistiksel olarak anlamlı olmayan negatif bir ilişki bulunmuştur. Bu sonuç, egzersiz bağımlılığı olan bireylerin beden imajlarının daha pozitif olduğunu veya bu değişkenler arasında zayıf bir ilişki olduğunu düşündürebilir. Ayrıca, araştırma katılımcılarının egzersiz bağımlılık düzeyleri ile benlik saygısı arasında negatif yönde bir ilişki olduğunu göstermiştir. Yani, egzersiz bağımlılığı düzeyi arttıkça, katılımcıların benlik saygısının azaldığı görülmüştür. Bu bulgu, egzersiz bağımlılığının bireylerin benlik algısını etkileyebileceğini ve bazı durumlarda düşük benlik saygısına neden olabileceğini düşündürebilir. Bununla birlikte, araştırma sonuçları egzersiz bağımlılığı düzeyinin demografik değişkenlere (yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, medeni durum, boy, kilo) göre farklılık göstermediğini göstermiştir. Yani, bu değişkenlerin egzersiz bağımlılığı üzerinde direkt bir etkisinin olmadığı sonucuna varılmıştır. Bu durum, egzersiz bağımlılığının bireyler arasında genel olarak yaygın olduğunu ve demografik faktörlerden bağımsız olduğunu düşündürebilir. Bu çalışmanın bulguları, düzenli egzersiz yapan bireylerin egzersiz bağımlılığı, beden imajı ve benlik saygısı arasındaki ilişkileri anlamamıza yardımcı olmaktadır. Egzersiz bağımlılığının bireylerin beden algısı ve benlik saygısı üzerindeki etkilerini değerlendirmek, egzersiz programları ve rehberlik süreçleri açısından önemli bir bilgi sağlayabilir. Ayrıca, ileride yapılacak benzer araştırmalarla bu konunun daha derinlemesine incelenmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the levels of exercise addiction, body image, and self-esteem among individuals who engage in regular exercise, and to investigate whether there is a relationship between these variables. The research was conducted using a survey model and focused on tennis players in the Southeastern and Eastern Anatolia regions. According to the results of the study, there was a low and statistically insignificant negative relationship between participants' levels of exercise addiction and body image. This finding may suggest that individuals with exercise addiction have a more positive body image or that there is a weak relationship between these variables. Furthermore, the research revealed a negative relationship between participants' levels of exercise addiction and self-esteem. In other words, as the level of exercise addiction increased, participants' self-esteem decreased. This finding implies that exercise addiction can influence individuals' self-perception and, in some cases, lead to low self-esteem. Moreover, the study found that the level of exercise addiction did not vary significantly based on demographic variables such as age, gender, education level, marital status, height, and weight. This indicates that these variables do not have a direct impact on exercise addiction. It suggests that exercise addiction is prevalent among individuals regardless of their demographic characteristics. The findings of this study contribute to our understanding of the relationships between exercise addiction, body image, and self-esteem among individuals who engage in regular exercise. Evaluating the effects of exercise addiction on individuals' body perception and self-esteem can provide valuable information for exercise programs and guidance processes. Additionally, further research on this topic is recommended to delve deeper into these relationships.