Öğretmenlerin eğitime inanmaları ile örgütsel özdeşleşme algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi (Kahramanmaraş ili örneği)
Examination of the relationship between teachers' believe in education and perceptions of organizational identification (Kahramanmraş province)
  1. Tez No: 681089
  2. Yazar: DİLŞAD PAKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİYAZİ CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmada, öğretmenlerin eğitime inanmaları ile örgütsel özdeşleşme algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Nicel bir araştırma olan bu çalışma ilişkisel tarama modelinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini 2020-2021 eğitim ve öğretim yılında Kahramanmaraş ili Türkoğlu ilçesinde kamu anaokulu, ilkokulu, ortaokulu ve liselerinde görev yapan öğretmenler, örneklemini ise evrenden basit seçkisiz örnekleme yöntemi ile seçilen 345 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Akın ve Yıldırım (2015) tarafından geliştirilen 'Öğretmenlerin Eğitime İnanma Ölçeği', Cheney (1982) tarafından geliştirilen ve daha sonra Çakınberk, Derin ve Demirel (2011) tarafından Türkçeye uyarlanan 'Örgütsel Özdeşleşme Ölçeği' ve araştırmacı tarafından hazırlanan 'Kişisel Bilgi Formu' kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizi için SPSS 21.0 programı kullanılmıştır. Öğretmenlerin eğitime inanmaları ile örgütsel özdeşleşme algıları arasındaki ilişkiyi bulmak için Pearson Korelasyon Analizi kullanılmış ve bu ilişki istatiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Ayrıca öğretmenlerin eğitime inanma düzeyleri ile örgütsel özdeşleşme düzeylerinin demografik değişkenlere göre değişip değişmediğini bulmak için Levene's Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Kruskal Wallis testi ve Post Hoc (LSD) testi kullanılmıştır. Araştırma sonucuna göre; öğretmenlerin eğitime inanma ve örgütsel özdeşleşme algılarının orta düzeyde olduğu görülmüştür. Öğretmenlerin eğitime inanma algıları cinsiyet, öğrenim durumu ve kıdem değişkenleri açısından anlamlı bir farklılık bulunmazken branş ve okul türü değişkenleri açısından anlamlı bir farklılık olduğu ortaya çıkmıştır. Öğretmenlerin örgütsel özdeşleşme algıları ise öğrenim durumu, branş ve okul türü değişkeni açısından anlamlı bir farklılık bulunmazken cinsiyet ve kıdem değişkenlerinde anlamlı bir farklılık ortaya çıktığı görülmüştür. Öğretmenlerin eğitime inanma ile örgütsel özdeşleşme algıları arasında ise orta düzeyde pozitif yönlü bir ilişkinin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between teachers' belief in education and their perceptions of organizational identification. This study, which is a quantitative research, was carried out in the correlational reserach model. The population of the study consists of teachers working in public kindergartens, primary schools, secondary schools and high schools in Türkoğlu district of Kahramanmaraş province in the academic year of 2020-2021, and the sample consists of 345 teachers selected from the universe by simple random sampling method. The 'Belief in Education Scale' developed by Akın and Yıldırım (2015) as a data collection tool in the study, the 'Organizational Identification Scale' developed by Cheney (1982) and later adapted to Turkish by Çakınberk, Derin, and Demirel (2011), and 'prepared by the researcher Personal Information Form 'was used. SPSS 21.0 program was used for analysis of research data after Pearson Correlation Analysis was used, the relationship between teachers' belief in education and their perceptions of organizational identification was found to be statistically significant. In addition, Levene's Test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), Kruskal Wallis test and Post Hoc (LSD) test were used to find out whether teachers' level of belief in education and their level of organizational identification vary according to demographic variables. The findings showed that teachers' belief in education and their perceptions of organizational identification were at a medium level. A significant difference was not found in terms of teachers' belief in education perceptions in terms of gender, educational status and seniority variables. However, it was revealed that there is a significant difference in terms of branch and school type variable. On the other hand, there was no significant difference in the organizational identification perceptions of the teachers in terms of educational status, branch and school type variables, while a significant difference emerged in the variables of gender and seniority. It has been observed that there is a moderate positive relationship between teachers' perceptions of belief in education and their organizational identification.