Yaygın eğitim yoluyla çocuklara müziksel beceri kazandırmada ebeveyn - öğrenci - öğretmen etkileşimi: TOBAV İzmir örneği
Parent - student - teacher interaction in gaining musical skills to children through non-formal education: The case of TOBAV İzmir
  1. Tez No: 681097
  2. Yazar: DİLÇE ERGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Günümüzde sadece ulusal değil, aynı zamanda küresel bir sistem ağı içinde gerçekleşen eğitim faaliyetlerini sıklıkla kültürden bağımsız alanlar olarak düşünürüz. Oysa her eğitim faaliyeti bir kültürlenme süreci içinde gerçekleşmektedir. Eğitim sistemleri içinde sertifika ve diplomalar aracılığıyla belgelenen yetkinliklerin küresel geçerlilikleri üzerinden değer kazanmaları, bize kültürlenme ile birlikte kültürleşmeyi de hesaba katmamız gerektiğini düşündürür. Bu sebeple yerel düzeyde topluluklar, hükümetler, devletler vb. kendi sistemlerini ve bu sistemler içindeki eğitim politikalarını belirlerlerken hem kendi kültürlerini yaşatmak, hem de uluslararası ya da küresel olarak meşruiyet armağan edilmiş mevcut prosedürlere uyum sağlama eğiliminde olmuşlardır. Müzik söz konusu olduğunda, orta yolu bulmak gerçekten kolay değildir. Sadece bir ders konusu değil, aynı zamanda bir kültürel pratik olarak müzik, zihinlerde sıklıkla doğduğu toplum ile ilişkilenir. Bu sayede ilk akla gelen her toplumun 'kendi' müziğini öğrendiği varsaymaktır. Oysa uluslararası ya da küresel sistem içinde Klasik Batı müziğinin akademik egemenliği bu varsayımı yanlışlar. Sadece ulus devletlerin müzik ve eğitim politikaları değil aynı zamanda bu sisteme uyumlanmaya ve içinde bulunmaya çalışan ailelerin tercihleri de ilgili toplumdaki müzik eğitim faaliyetlerinin yönelimlerini belirlemektedir. Bu durumda bir müzik pratiği, kültürel anlamda ilişkili olmadığı bir toplumun içinde o topluma has norm ve değerler ile yeniden üretilebilmektedir. Bu çalışma bir meslek örgütü olan TOBAV'ın İzmir'deki müzik eğitim faaliyetlerini ebeveyn, öğrenci ve öğretmen ilişkilenmeleri özelinde incelerken, bir Klasik Batı müziği formasyonunun Batılı olmayan bir toplumda nasıl öğrenildiğine mercek tutmaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, we often think of educational activities, which take place not only in a national but also in a global network of systems, as areas independent of culture. However, every educational activity takes place in a process of 'enculturation'. No learning activity is independent of culture, regardless of the subject of education or the extent of its global legitimacy. The fact that the competencies documented through certificates and diplomas within education systems gain value over their global validity may make cause us to think otherwise. For this reason, nation-states have had to maintain their culture and adapt to the existing system while determining their own systems and the subjects of education within these systems. However, formulating and reaching for common ground is not easy when it comes to music. In common thought, music, not only as a subject in teaching realms, but also as a cultural practice, is often associated with the society in which it was born. Accordingly, the first thing that comes to mind is to assume that every society learns its“own”music. However, the academic dominance of Western Classical music within the global system falsifies this assumption. The orientation of educational activities in a society are not only determined by the music and education policies of the nation-states, but also by the preferences of parents who are trying to adapt to this system. In such a case, musical practice can be reproduced in a society with which it is not culturally related, with norms and values ​​specific to that society. This study examines the music education activities of TOBAV, which can be considered a professional organization in terms of the parents, students and, teachers interactions. At the same time, it aims to shed light on how a Western Classical music practices are learned and applied in a non-Western society.