Çevrimiçi iletişim becerileri psikoeğitim programının üniversite öğrencilerinin utangaçlık düzeylerine etkisi
The effect of online communication skills psychoeducation program on the shyness level of university students
- Tez No: 681110
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP NAZLI, ÖĞR. GÖR. ÖYKÜ MANÇE ÇALIŞIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı, İletişim Becerileri Psikoeğitim Programı'nın üniversite öğrencilerinin utangaçlık düzeylerine etkisini incelemektir. Ön-test, son-test ve izleme kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Eğitim Bilimleri Fakültesi 1 ve 2. sınıfta öğrenim gören üniversite öğrencileri oluşturmaktadır. Ön-test puan ortalamaları dikkate alınarak deney ve kontrol grupları oluşturulmuştur. Deney grubunda sekiz, kontrol grubunda sekiz öğrenci yer almıştır. Deney grubuna, İletişim Becerileri Psikoeğitim Programı uygulanmıştır. Psikoeğitim programı, sekiz oturumdan oluşmuştur ve çevrimiçi ortamda gerçekleştirilmiştir. Kontrol grubuna herhangi bir uygulama yapılmamıştır. Araştırmada, üniversite öğrencilerinin utangaçlık düzeylerini belirlemek amacıyla Utangaçlık Ölçeği uygulanmıştır. Programa ilişkin görüşleri için İletişim Becerileri Psikoeğitim Programı Değerlendirme Formu uygulanmıştır. İzleme testi, son test uygulamasından iki ay sonra uygulanmıştır. İletişim Becerileri Psikoeğitim Programı'nın utangaçlık düzeyine etkisini değerlendirmek amacıyla Friedman Testi, Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi ve Mann-Whitney U Testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda deney grubundaki öğrencilerin Utangaçlık Ölçeği ile ulaşılan ön test ve son test puanları arasında anlamlı bir fark olduğu bulunmuştur. İletişim Becerileri Psikoeğitim Programı'nın deney grubundaki üniversite öğrencilerinin utangaçlık düzeylerinin azalmasında etkili olduğu görülmüştür. Deney ve kontrol grubunun son test ölçümüne göre, deney ve kontrol grubu arasında anlamlı bir fark olduğu belirlenmiştir. İletişim Becerileri Psikoeğitim Programı uygulanan deney grubundaki öğrencilerin utangaçlık düzeyinin, kontrol grubundaki öğrencilerin utangaçlık düzeyinden daha düşük olduğu görülmüştür. Çalışmada ulaşılan bulgulara göre, deney grubuna uygulanan psikoeğitim programının etkisi iki ay sonra devam etmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of Communication Skills Psychoeducation Program on the shyness level of university students. Pre-test, post-test and follow-up test with control group quasi-experimental was used. The study group consisted of volunteering university students at the first and second grade studying in Faculty of Educational Sciences. There were eight students in the experimental group and eight students in the control group. There is no significant difference between the pre-test points of the experimental and control groups. Communication Skills Psychoeducation Program was applied to the experimental group. The psychoeducation program consisted of eight sessions and was conducted online. In the study, the Shyness Scale was applied to determine the shyness levels of university students. Communication Skills Psychoeducation Program Evaluation Form was applied for their opinions about the program. The follow-up test was applied two months after the post-test. Friedman Test, Wilcoxon Signed Ranks Test and Mann Whitney U Test were used to were used to examine the effect of the Communication Skills Psychoeducation Program on the level of shyness. As a result of the research, it was found that there was a significant difference between the pre-test and post-test points of the students in the experimental group obtained with the Shyness Scale. It was observed that the Communication Skills Psychoeducation Program was effective in reducing the shyness levels of the university students in the experimental group. According to the post-test measurement of the experimental and control groups, there was a meaningful difference between the experimental and control groups. It was observed that the shyness levels of the students in the experimental group, in which the Communication Skills Psychoeducation Program was applied, were lower than the students in the control group. According to the findings of the study, the effect of the psychoeducation program applied to the experimental group continued after two months.