Çevrim içi iyilik hali psikoeğitim programının ortaokul öğrencilerinin iyilik haline etkisi
The effect of the online wellness psychoeducation program on the wellness of secondary school students
- Tez No: 681111
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP NAZLI, ÖĞR. GÖR. NESİME CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmada ortaokul öğrencilerine yönelik geliştirilen Çevrim İçi İyilik Hali Psikoeğitim Programı'nın öğrencilerin iyilik haline etkisi incelenmektedir. Araştırma modeli olarak deney ve kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmış olup ön-test, son-test ve izleme ölçümleri yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu bir devlet ortaokuluna kayıtlı 12 (6 deney/6 kontrol) öğrenci oluşturmaktadır. Çalışma öncesinde deney ve kontrol gruplarına gönüllü öğrenciler seçkisiz olarak atanmıştır. Deney grubundaki öğrencilerle sekiz haftalık ÇİİHPP gerçekleştirilirken kontrol grubuna herhangi bir işlem yapılmamıştır. ÇİİHPP aracılığıyla öğrencilere sağlıklı beslenme, serbest zaman, duygular, arkadaşlık, iletişim ve güçlü yanları fark etme konularına yönelik eğitim verilmiştir. Öğrencilerden veri toplamak amacıyla Beş Faktörlü İyilik Hali Ölçeği-Ergen Formu kullanılmıştır. Ek olarak psikoeğitim programına katılan öğrencilerin görüşlerini almak ve demografik bilgiler elde etmek amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen“Psikoeğitim Değerlendirme Formu”ve“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Psikoeğitim programı başlamadan önce ön-test ölçümleri, psikoeğitim programının tamamlanmasının ardından son-test ölçümleri ve deneysel işlemlerin tamamlanmasından bir ay sonra izleme ölçümleri gerçekleştirilmiştir. ÇİİHPP'nın etkililiğini sınamak amacıyla deney grubundaki öğrencilerin; ön-test, son-test ve izleme ölçümleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olup olmadığını test etmek için Friedman Testi yapılmıştır. Elde edilen veriler üzerinde gerçekleştirilen analizler sonucunda öğrencilerin iyilik hali puanlarındaki artışın istatistiksel olarak manidar olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Ek olarak deney grubuna katılan öğrencilerden Psikoeğitim Değerlendirme Formu aracılığıyla toplanan bilgiler doğrultusunda öğrenciler katıldıkları psikoeğitim sürecinden; yeni bilgiler öğrendiklerini, programı genel olarak kendileri için faydalı ve eğlenceli bulduklarını, öğrendiklerini yaşamlarında uygulamaya çalıştıklarını beyan etmişlerdir. Kısaca öğrenciler katıldıkları programa ilişkin olumlu görüşler beyan etmişlerdir ancak geliştirilen programdan elde edilen sonuçlar istatistiksel olarak manidar bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the effect of the Online Wellness Psychoeducation Program, developed for secondary school students, on the wellness of students was examined. A quasi-experimental design with experimental and control groups was used as a research model and pre-test, post-test and follow-up measurements were completed. The study group of the research consisted of 12 (6 experimental / 6 control) students attending a state secondary school. Before the study, volunteer students were randomly assigned to the experimental and control groups. While the 8-week Online Wellness Psychoeducation Program was being carried out with the students in the experimental group, no action was taken for the control group. Through the Online Wellness Psychoeducation Program, students were trained on healthy eating, free time, emotions, friendship, communication and awareness of strengths. Five-Factor Wellness Scale-Adolescent Form was used to collect data from students. In addition, the Psychoeducation Evaluation Form and Personal Information Form were developed by the researcher. The Psychoeducation Evaluation Form and Personal Information Form was used in order to obtain opinions of the students participating in the psychoeducation program while the Personal Information Form was utilized to obtain demographic information. Before the psychoeducation program started, pre-test measurements were carried out and after the completion of the psychoeducation program post-test measurements were completed. Then follow-up measurements were conducted one month after the completion of the experimental procedures. In order to test the effectiveness of the Online Wellness Psychoeducation Program, for the students in the experimental group; Friedman Test was utilized to test whether there is a statistically significant difference between pre-test, post-test and follow-up measurements. As a result of the analysis performed on the data obtained, it was concluded that the increase in students' wellness scores was not statistically significant. In addition, based on the information collected through the Psychoeducation Evaluation Form from the students participating in the experimental group, the students stated they learned new information from the psychoeducation process they participated in, found the program useful and entertaining in general, and that they tried to apply what they learned from the program in their lives. Briefly, the students stated positive opinions about the program they participated in, but the results of the program were not statistically significant.