Hematoloji polikliniğinde takipli olan polisitemia vera ve sekonder polisitemi tanılı hastaların tip ıı diyabetes mellitus ve body mass ındex(total vücut kitle indeksi) açısından karşılaştırılması
Compari̇son of pati̇ents wi̇th polycythemi̇a vera and secondary polycythemi̇a followed i̇n the hematology outpati̇ent cli̇ni̇c i̇n terms of TYPE 2 di̇abetes melli̇tus and body mass i̇ndex
  1. Tez No: 681157
  2. Yazar: DİLAN SERAP ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN YOKUŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Polisitemi ile başvuran hastalarda polisitemia vera (PV) tanısı tetkik edilirken invazif girişimler öncesinde yardımcı olabilecek noninvazif kriterlere katkı sağlamak hedeflenmiştir. Bu açıdan PV ve sekonder polisitemili hastalarda Tip 2 Diyabetes Mellitus (T2DM) sıklığı çalışma kapsamında karşılaştırılmış ve obesitenin kısmen pratik göstergesi olan body mass index (BMI) yüksekliği açısından da iki grup arasında belirgin fark olup olmadığı incelenmiştir. Bu iki kriterin varlığı ya da yokluğu açısından karşılaştırıldığında iki grup arasında fark tespit edilebilirse ilk tanı aşamasında kemik iliği biyopsisi gibi invazif işlemlere başvurulmadan önce tanıda katkı sağlayabilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza SBÜ İstanbul SUAM Hematoloji Polikliniği'nde Ocak 2010 – Ocak 2021 tarihleri arasında 18-99 yaş arası polisitemi tanısı ile tetkik edilip vaka grubu PV tanısı alan, kontrol grubu da sekonder polisitemi tanısı alan bireylerden oluşmaktadır. Çalışmaya vaka grubunda 189, kontrol grubunda ise 118 olmak üzere toplam 307 hasta dahil edilmiştir. Hastalar elektronik kayıt sistemi üzerinden geriye yönelik (laboratuvar değerleri, ultrasonografik bulguları ve epikrizleri) taranarak belirlenmiş ve çalışmaya uygunluk açısından değerlendirilmiştir. Bulgular: Hastaların başvurudaki klinik özellikleri karşılaştırıldığında PV'de kadın/erkek oranı erkek hasta lehine artmış bulundu. Her iki grup arasında
Özet (Çeviri)
Aim: While examining the diagnosis of polycythemia vera (PV) in patients presenting with polycythemia, it is aimed to contribute to non-invasive criteria that can help before invasive procedures. In this respect, the frequency of Type 2 Diabetes Mellitus (T2DM) in patients with PV and secondary polycythemia was compared within the scope of the study and it was examined whether there was a significant difference between the two groups in terms of body mass index (BMI), which is a partially practical indicator of obesity. When comparing the presence or absence of these two criteria, if a difference can be detected between the two groups, it is aimed to contribute to the diagnosis before invasive procedures such as bone marrow biopsy are applied at the initial diagnosis stage. Materials and Methods: Our study consisted of individuals aged between 18-99 years who were examined about polycythemia and diagnosed with PV in the SBU Istanbul SUAM Hematology Polyclinic between January 2010 and January 2021, and the control group was diagnosed with secondary polycythemia. A total of 307 patients, 189 in the case group and 118 in the control group, were included in the study. The patients were determined by retrospective scanning (laboratory values, ultrasonographic findings and epicrisis) over the electronic recording system and evaluated for eligibility for the study. Results: When the clinical features of the patients at admission were compared, the female/male ratio in PV was found to increase in favor of the male patient. The rate of patients aged