Astımlı çocuklarda fonksiyonel gastrointestinal bozuklukların değerlendirilmesi
Evaluation of functional gastrointestinal disorders in children with asthma
- Tez No: 681168
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE MERVE USTA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Çocukluk çağındaki en sık süreğen solunum yolu hastalığı astımdır. Yapılan çalışmalarda astımlılara, fonksiyonel gastrointestinal hastalıkların (FGİH) eşlik etme sıklığının yüksek olduğu bulunmuştur. Gastrointestinal yakınmalarını inceleyerek bu grupta FGİH'in hangisi veya hangilerinin ne sıklıkla var olduğunu ortaya çıkarmak; astım kontrol ve kaygı düzeyiyle FGİH'lerin bağlantısını göstermek amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız tek merkezli, prospektif ve kesitsel bir çalışmadır. SBÜ Şişli Hamidiye Etfal SUAM'a, Mart 2021-Mayıs 2021 tarihleri arasında başvuran, 6-18 yaş aralığındaki 250 astımlı çalışmaya alındı. Öncesinde astım tanısı ile takipte olup Çocuk Alerji Polikliniğine, Çocuk Gastroenteroloji Polikliniğine ve Genel Çocuk Hastalıkları Polikliniğine izlem amacıyla başvuran, başka kronik hastalık taşımayan astımlılar çalışmaya alındı. 2016 yılında Pediatrik Roma Komitesince yeniden düzenlenen Roma IV kriterlerine göre hazırlanan FGİH tarama anketi, yaş gruplarına göre geçerliliği kanıtlanmış astım kontrol testi ile Çocuklarda Anksiyete ve Depresyon Ölçeği-Yenilenmiş (ÇADÖ-Y) hastalara uygulandı. Öncesinde hastalara ve ailelerine, çalışmanın amacı ve içeriği anlatılarak onamları alındı. Hastaların yaşı, cinsiyeti, yaşa göre ve boya göre ağırlık standart sapma değerleri incelendi. Bulgular: Çalışmamıza %40,4'ü (n=101) kız, %59,6'sı (n=149) erkek toplam 250 çocuk dahil edilmiştir. Çalışmaya katılanların yaşları ortalaması 10,36±3,37 olarak saptanmıştır. Muayene edilen 250 hastanın toplam 139 tanesinde FGİH olmak üzere; bir FGİH tanısı alan 75, iki FGİH tanısı alan 28, üç FGİH tanısı alan 7, dört FGİH tanısı alan 1 hasta saptandı. FGİH varlığı ile; 6-11 yaşta kaygı görülme oranı istatistiksel olarak anlamlı (p0,05) bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: In childhood most common chronic respiratory disease is asthma. Studies conducted on patients with asthma have shown that the frequency of coexistence of functional gastrointestinal disorders(FGID) are quite high. By examining the gastrointestinal complaints it was aimed to find out which or which ones and how often FGID is presents in this group and demonstrating the association of FGID's with asthma control and anxiety level. Materials and Methods: Our study is a single-center, prospective, cross-sectional study. 250 asthmatic patients aged 6-18 years, who applied to Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital between March 2021-May 2021, asthma patients who applied to Pediatric Allergy, Pediatric Gastrointestinal and General Pediatrics Polyclinic , were included in the study. FGID screening questionnaire prepared according to the RomeIV criteria, which was revised by the Pediatric Rome Committee in 2016, asthma control test approved by age groups with Revised Child Anxiety and Depression Scale (RCADS) was applied to patients. Beforehand, patients and their families were informed and their consent was obtained. Results: A total of 250 children, 40.4%(n=101) female and 59.6%(n=149) male, were included in our study. The mean age of the participants in the study was determined as 10,36±3,37. FGID was present in 139 of the 250 patients examined; 75 with one, 28 with two, 7 with three and 1 with four FGID diagnoses were found. With the presence of FGID; while the incidence of anxiety at the age of 6-11 was statistically significant(p0.05).