Astımlı çocuklarda COVİD-19 korkusu, fiziksel aktivite düzeyi, fonksiyonel kapasite ve yaşam kalitesinin incelenmesi
Examination of fear of COVID-19, physical activity level, functional capacity and quality of life in children with asthma
- Tez No: 819634
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİH ZEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı astımlı çocuklarda COVID-19 korkusunun fiziksel aktivite düzeyi, fonksiyonel kapasite ve yaşam kalitesi ile ilişkisini incelemektir. Çalışmaya 10-18 yaş aralığında 60 astımlı çocuk ve 30 sağlıklı kontrol olmak üzere 2 grup dahil edildi. Tüm katılımcıların COVID-19 korkusu COVID-19 Korkusu Ölçeği ile, fiziksel aktivite düzeyi Çocuklar için Fiziksel Aktivite Anketi ile, fonksiyonel kapasitesi 30 sn Otur-Kalk Testi (30s-OKT) ile, yaşam kalitesi Pediatrik Yaşam Kalitesi Ölçeği (PedsQL) ile Google Forms® vasıtasıyla çevrimiçi olarak değerlendirildi. Ek olarak, astımlı çocuklarda astım kontrolü Astım Kontrol Testi (AKT) ile değerlendirildi ve hastane kayıtlarından güncel solunum fonksiyon testi (SFT) sonuçları kaydedildi. Astımlı çocuklar ve sağlıklı kontroller arasında COVID-19 korkusu, fiziksel aktivite düzeyi, fonksiyonel kapasite ve yaşam kalitesi arasında anlamlı fark saptanmadı (p>0,05). Astımlı çocuklarda 30 sn Otur-Kalk Testi skoru ve COVID-19 korkusu arasında anlamlı bir ilişki vardı (r=-0,279; p=0,031). Astımlı çocuklarda SFT sonuçları ve astım kontrol düzeyinin değerlendirilen diğer değişkenler ile ilişkisi incelendiğinde ise anlamlı bir ilişki saptanmadı (p>0,05). Astımı kontrol altında olmayan astımlı çocukların astımı kontrol altında olanlara kıyasla COVID-19 korkusu anlamlı şekilde daha yüksekti (18,72±4,56 ve 14,18±5,04; p=0,044). Sonuçlarımıza göre astımlı çocukların COVID-19 korkusu, fiziksel aktivite, fonksiyonel kapasite ve yaşam kalitesi düzeyleri yaşıtlarına kıyasla farklı değildir. Bu durum astımlı çocukların pandemi ve karantina süreçlerinden yaşıtlarıyla benzer düzeyde etkilendiğini göstermektedir. Ancak, astımın kontrol altında olmayışı bu çocuklarda COVID-19 korkusunu anlamlı şekilde arttırmaktadır. Ek olarak, astımlı çocuklarda fonksiyonel kapasitenin düşük olması COVID-19 korkusunun yüksek olmasıyla ilişkilidir. Bu bulgular astımlı çocuklarda astım kontrolünün ve fonksiyonel kapasitenin korunmasının önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship of fear of COVID-19 with physical activity level, functional capacity, and quality of life in children with asthma. Two groups, 60 children with asthma and 30 healthy controls, aged 10-18 years, were included in the study. All participants were evaluated online via Google Forms® using 'Fear of COVID-19 Scale' for fear of COVID-19, 'Physical Activity Questionnaire for Children' for physical activity level, 30-s sit-to-stand test (30-STST) for functional capacity and 'Pediatric Quality of Life Scale' for quality of life. In addition, children with asthma were assessed with Asthma Control Test and the most recent Pulmonary Function Test results were obtained from hospital records. No significant difference was found between asthmatic children and healthy controls in terms of fear of COVID-19, physical activity level, functional capacity, and quality of life (p>0.05). There was a significant correlation between 30-STST score and fear of COVID-19 in children with asthma (r=-0.279; p=0.031). Children whose asthma was not under the control had a significantly higher fear of COVID-19 compared to those with controlled asthma (18.72±4.56 vs 14.18±5.04; p=0.044). When the relationship between pulmonary function test and asthma control level in children with asthma was examined, no significant relationship was found (p>0.05). Our results show that children with asthma are affected by the pandemic and quarantine processes at a similar level to their peers. However, the lack of asthma control significantly increases the fear of COVID-19 in these children. In addition, low functional capacity in children with asthma is associated with higher fear of COVID-19. These findings highlight the importance of asthma control and preservation of functional capacity in children with asthma.