Astımlı ve sağlıklı çocuklar arasında Helicobacter Pylori sıklığının karşılaştırılması
Comparaison of Helicobacter Pylori infection prevalence in asthmatic and healthy children
- Tez No: 703075
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÜLNUR TOKUÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Gastrointestinal yakınması olmayan astımlı hastalarda Helicobacter pylori (H. pylori) enfeksiyon sıklığını sağlıklı popülasyon ile kıyaslamak; H. pylori enfeksiyonunun solunum fonksiyon testi, astım derece ve kontrol düzeyi üzerindeki etkilerini belirlemek amacıyla bu çalışma planlandı. Çocuk Astım Polikliniğimizce takipli, yaşları 6-14 yaş arasında değişen, 70 astımlı hasta çalışma grubumuzu oluşturdu. Hastalarımız astım derecesi açısından incelendiğinde 23'ünün hafif intermittan, 47'sinin hafif persistan olduğu; kontrol düzeyi yönünden irdelendiğindeyse 40'ının kısmi, 30'unun tam kontrol altında olduğu görüldü. Yaş, cinsiyet, sosyodemografik özellikler açısından çalışma grubu ile uyumlu, kronik hastalık ve astım-alerji semptomu olmayan 70 çocuk ise sağlıklı grubumuzu oluşturdu. Tüm olgularımıza gaitada H. pylori antijeni bakıldı. H. pylori pozitifliği açısından astımlı ve sağlıklı gruplar arasında anlamlı fark saptanmadı. Ayrıca astımlı grupta da enfeksiyon sıklığının yaş ile arttığı, düşük sosyoekonomik düzey, kalabalık ve çocuk sayısı fazla evde yaşama, kömürle ısınma ve şebeke suyu kullanma gibi faktörlerin enfeksiyon sıklığını arttırdığı görüldü. Tüm olgularımıza solunum fonksiyon testi uygulandı. H. pylori enfeksiyonunun PEF, FEV1, PEF ve FEV1 değişkenlik değerleri üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark oluşturmadığı görüldü. Ayrıca; H. pylori enfeksiyonu saptanan astımlı hasta grubu, saptanmayan astımlı grup ile kıyaslandığında astım derecesi ve kontrol düzeyi açısından da anlamlı bir fark tespit edilmedi. Astım başlangıç yaşı 5 yaş ve üstü olan hastalarımızda, başlangıç yaşı 5 yaş altında olanlara göre H. pylori enfeksiyonu anlamlı olarak yüksek saptandı. Alerjik riniti olan ve olmayan hastalar karşılaştırıldığında ise H. pylori enfeksiyon sıklığında anlamlı bir fark saptanmadı. Bu veriler doğrultusunda H. pylori'nin astım ve alerjik rinit gelişimi üzerinde artırıcı bir faktör olmadığı gibi solunum fonksiyon testi sonuçları, kontrol düzeyi ve astım derecesi üzerine de etkisi olmadığı, enfeksiyon varlığında astım gelişiminin daha geç yaşlarda ortaya çıktığı düşünülmektedir. Ancak, çalışmanın daha geniş gruplarda yapılmasının daha kesin sonuçlar doğuracağı inancındayız.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the prevalence of Helicobacter Pylori (H. Pylori) infection in asthmatic and healthy children both without gastrointestinal complaints, and to determine the effects of H. Pylori infection on pulmonary function test, asthma severity and control level. The study group consisted of 70 asthma patients aged 6-14 years who were followed up in our Pediatric Asthma Outpatient Clinic. According to the severity of asthma, 23 children had mild intermittent and 47 patients had mild persistent asthma. According to the asthma control level, 40 patients had partially controlled and 30 children had completely controlled status. The healthy group consisted of 70 children who were compatible with the study group in terms of age, gender, sociodemographic characteristics and did not have any chronic diseases or asthma-allergy symptoms. H. Pylori antigen test was administered to asthmatic and healthy groups in the stool. There was no significant difference between the the groups in terms of H. Pylori positivity. In addition, it was observed that H pylori positivity increased with age in the asthmatic group, and the infection was more common in patients with low socioeconomic status, living in crowded houses, heating with coal, and using tap water. Pulmonary function tests were applied to all of the cases. It was observed that PEF, FEV1, PEF and FEV1variability values were not statistically different in children with and without H. Pylori infection. Also, there was no significant difference in terms of asthma severity and control level in asthmatic patients with and without H. Pylori infection. H. Pylori infection was found to be significantly higher in our patients whose asthma onset age was ≥ 5 years than in patients whose onset age was < 5 years. When the patients with and without allergic rhinitis were compared, no significant difference was found in term of H. Pylori infection. In line with these data, it may be conceived that H. pylori infection does not have an influence on the development of asthma and allergic rhinitis, nor on pulmonary function test results, control level and asthma severity. Asthma may occur at later ages in the presence of infection. However, we consider that conducting the study in larger groups would exhibit more precise results.