Rize-İyidere Deresindeki agreganın beton yapımında kullanılabilirliğinin araştırılması
- Tez No: 68117
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HANİFİ TOKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Mimarlık, İnşaat Mühendisliği, Education and Training, Architecture, Civil Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
RİZE-İYİDERE DERESİNDEKİ AGREGANIN BETON YAPIMINDA KULLANILABİLİRLİĞİNİN ARAŞTIRILMASI (YÜKSEK LİSANS TEZİ) MEHMET SELÇUK GÜNER GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ AĞUSTOS 1997 ÖZET Ülkemizin problemi olan köyden kente hızlı göç beraberinde W.li ve çarpık yapılaşmayı da getirmiştir. Bu hızlı ve çarpık yapılaşma sonucu insanlar kalitesine çok dikkat etmeden barınacakları bir ev yapma veya satınalma düşüncesiyle hareket etmektedirler. 2000'e üç kala halen ülkemizde ev alan kişiler evin dış görünümüyle ilgilenmekte o inşaat yapılırken ne şartlarda yapıldığı hangi kalite ve özellikte yapı malzemelerinin kullanıldığı konusuyla hemen hemen hiç ilgilenmemektedirler. Oysa Ezrincan ve Dinar depremleri sonucunda yapılan incelemeler ve diğer araştırmalar da göstermektedir ki ülkemizde genellikle çok önem verilmeyen agrega ve beton deneyleri inşaat sektörü için ve milli ekonomi için çok önemli bir yer tutmaktadır. Çünkü yapı yapıldıktan sonra taşıyıcı olmayan elemanlarda değişiklik yapılabilmesine rağmen hatalı veya standartlara uygun olmayan malzeme kullanıldığında taşıyıcı elemanlarda telafisi mümkün olmayan sonuçlar meydana gelmektedir. Bu çalışmada Rize İyidere mevkiindeki İyidere deresinden alman agreganın beton yapımında kullanılabilirliği araştırılmıştır. Çalışmada ilgili Türk Standartlarından faydalanılmıştır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 225.11.01 Agrega, Beton 53 Yrd. Doç. Dr. Hanefi TOZGÖZ
Özet (Çeviri)
THE INVESTIGATION OF UTILIZATION POSSIBILITY RİZE-İYİDERE AGREGATES OF PIT AT THE CONCRETE PRODUCT. (M.Sc. Thesis) MEHMET SELÇUK GÜNER GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY AUGUST 1997 ABSTRACT One of the problems of our country, which is fast migration from village to city has brought fast and crooked structure together. People don't pay a lot of attention to the guality of building which they line in because of the fast and crooked structure. They conduct of building or buying a house. The people who buy houses are interested in the outside view of the buildings, not in what sort of materials used in the structure. However, the investigations after the earthguakes of Erzincan and Dinar show that agregate experiments which aren't considered in our country are very important in the construction sector and national economy. After construction is built, although revision has been done at unbearing component, at bearing component which is used faulty or unstandart material has occured too bad results. In this study, the agrega taken from the İyidere river, Rize, has been investigated if it is used at the concrete product or not. In this study, Turkish Standarts (TS) is used. Science Code Key Words Page Number Adviser 225.11.01 Agregate, concrete 53 Yrd. Doç. Dr. Hanefi TOKGÖZ