Mogan Gölünde yaşayan Tinca tinca (L.1758) ve Cyprinus carpio l.1758'nun karyotip analizi
Karyotype analyses of teh Tinca tinca (l.1758) and cyrpinus carpio l. 1758 live in Mogan Lake (Ankara)
  1. Tez No: 68116
  2. Yazar: MUSTAFA HAMALOSMANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KURU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
MOGAN GÖLÜ (ANKARA)'NDE YAŞAYAN Tinea tinea (L., 1758) ve Cyprinus carpio L., 1758'NUN KARYOTİP ANALİZİ (Yüksek Lisans Tezi) Mustafa HAMALOSMANOĞLU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 1997 ÖZET Bu çalışmada Cyprinidae familyasından Tınca tinea (L., 1758) ve Cyprinus carpio L., 1758'nun kromozom sayısı ve yapısı araştırılmıştır. Araştırmada kullanılan balıklar Mogan Gölü (Ankara) 'nden ağlarla yakalanmıştır. Laboratuvara getirilen balıkların kaslarına 1 ml/100 g % 0,1 'lik Colchicine solüsyonundan enjekte edilmiştir. Dört saat sonra balıklar öldürülmüş, solungaçlarıyla böbrekleri çıkarılmış ve sitogenetik metodlar uygulanmıştır. Bu dokulardaki hücrelerin metafaz kromozomları sayısal ve morfolojik olarak incelenmiştir. Tinea tinea (L., 1758) için 6 çift metasentrik, 8 çift subtelosentrik ve 10 çift akrosentrik kromozom olmak üzere 2n=48 diploid kromozom, Cyprinus carpio L., 1758 için morfolojileri metasentrik, subtelosentrik ve akrosentrik tipte olan 2n=100 diploid kromozom tesbit edilmiştir. Bilim Kodu : 401.01.06 Anahtar Kelimeler : Tinea Unca, Cyprinus carpio, Kromozom, Karyotip Sayfa Adedi : 39 Tez Yöneticisi : Prof.Dr. Mustafa KURU
Özet (Çeviri)
11 KARYOTYPE ANALYSES OF THE Tinea tinea (L., 1758) AND Cyprinus carpio L., 1758 LIVE IN MOGAN LAKE (ANKARA) (M. Sc. Thesis) Mustafa HAMALOSMANO?LU GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 1997 ABSTRACT In this study chromosome numbers and structure have been investigated in Tinea tinea (L., 1758) and Cyprinus carpio L., 1758 of Cyprinidae families. The fish used in this research were caught with fishing nets from Mogan Lake (Ankara-Turkey). A solution of 1 ml/100 g of 0.1% colchicine was injected intramuscular of fish. Four hours later fish were killed and the kidney and gills were removed and were applied cytogenetic methods. Metaphase chromosomes of the cell in this tissues were investigated numerical and morphological. Six pairs of metasentric and 8 pairs of subtelocentric and 10 pairs of acrocentric and a total of 2n=48 diploid chromosomes were determined for Tinea tinea (L., 1758). For Cyprinus carpio L., 1758 the total number of chromosome morphologies were metacentric, subtelocentric and acrocentric. Science Code : 401.01.06 Key Words : Tinea tinea, Cyprinus carpio, Chromosome, Karyotype Page Number : 39 Adviser : Prof.Dr. Mustafa KURU