İki boyutlu geometride farklı SN yaklaşımlarının mukayesesi
Comparison of approach of SN in dimensional geometry
- Tez No: 68118
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜMER ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
IKI BOYUTLU GEOMETRİDE FARKLI SN YAKLAŞIMLARININ MUKAYESESİ (Yüksek Lisans Tezi) Mahmut ALKAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ, FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 1997 ÖZET Bu çalışmada örnek bir malzeme seçilerek bu malzemenin nükleer ısınması farklı SN yaklaşım metotları ile hesap edilmiştir. Isı akısının hesaplan için Boltzmann transport kodu ANISN ve DÖRT programlan, S4, S8, Sı0 ve Sı2 yaklaşımları ile hesap edilmiştir. Bulunan neticeler doğrultusunda en hassas neticeleri Sı2 yaklaşımı ile hesaplanan değerlerin olduğu görülmüştür. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 625. 05.05 Füzyon, Nükleer Isınma, Sn Yöntemi 45 Prof. Dr. Sümer ŞAHİN
Özet (Çeviri)
COMPARISON of APPROACH of SN in DİMENSİONAL GEOMETRY (M. Sc. Thesis) Mahmut ALKAN GAZİ UNIVERSITY, INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 1997 ABSTRACT In this study, an example material is selected, the nuclear heating of this material was calculated with different Sn approach. Boltzman transport code called ANISN and DORT were used for the heat distribution calculated with S4, S8, S10 and Si2. The results were shown in the three dimensional graphics. From the obtained results it was seem that the best approach to calculate heat distribution is S!2 approach. Science code Key Words Page number Adviser 625. 05. 05 Fusion, Nuclear Heating, SN Method 50 Prof. Dr. Sümer ŞAHİN