Türkiye'de SARS-CoV-2'nin tüm genom dizileme
Whole genome sequencing of SARS-CoV-2 in Turkey
- Tez No: 681228
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN MİTHAT BOZDAYI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Biotechnology, Microbiology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Biyoteknoloji Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
SARS CoV-2, hafif ila agresif solunum sistemi enfeksiyonlarından sorumlu olan RNA virüsüdür. Aralık 2019'dan günümüze kadar bu virüs yaklaşık 173 Milyon insanın morbiditesine ve 3.72 Milyon insanın mortalitesine neden oldu. Bu çalışmanın amacı Türkiye'deki hastalardan izole edilen viral suşların tüm genom dizilimini yapmaktadır. Sekanslama işlemi, Illumina Iseq 100'de PARAGON Cleanplex sekanslama paneli kullanılarak gerçekleştirildi. Çalışmamızda 72 örnekler sekanslanabildi ve toplam 84 mutasyon rapor edilmişti. En yaygın görülen nükleotid varyasyonu, genomun ORF1ab, S ve N bölgelerinde mevcuttu. Bu varyasyonlardan bazıları eşanlamlı olmayan amino asit mutasyonları ile sonuçlanmıştır. Çalışmamızda en sık görülen amino asit mutasyonlarından biri olan D614G çoğu örneklerde 14408C>T ve 3037C>T ile birlikte bulunmuştur. Bu birlikte var olan mutasyonlar son zamanlarda Avrupa'da en sık gözlenen varyantlardan birinin karakteristiği olarak tanımlanmıştır. Çalışmamızdan elde edilen veriler, açıklanan mutasyonların ilaca dirençli viral fenotiplerin ortaya çıkmasına neden olup olmayacağını görmek için kullanılabilir. Bu mutasyonlar ayrıca virüsün patojenitesini, geçişini ve replikasyon oranını da etkileyebilir. Bu nedenle, mutasyonların kesin sonucunu analiz etmek ve virüsün devam eden evrimini izlemek için daha fazla değerlendirme yapılması önermektedir.
Özet (Çeviri)
SARS CoV-2 is the RNA virus responsible for mild to aggressive respiratory infections. From December 2019 to the present, the virus has caused the morbidity of about 173 million and the mortality of 3.74 miollion people worldwide. The aim of this study was to perform full genome sequencing of viral strains isolated from patients in Turkey. Sequencing was performed using the PARAGON Cleanplex sequencing panel in the Illumina Iseq 100. A total of 72 viral strains were sequenced and a total of 84 mutations were reported. The most common nucleotide variation was present in the ORF1ab, S, and N regions of the genome. Some of these variations have resulted in amino acid mutations that are not synonymous. In this study, one of the most commonly reported mutation was D614G. In many samples, this mutation was frequently found together with 14408C>T and 3037C>T. These co-existing mutations have recently been identified as characteristic of one of the most commonly observed variants in Europe. In conclusion, the data from this study could be used to see if the mutations described would lead to the emergence of drug-resistant viral phenotypes. These mutations can also affect the pathogenicity, transmission and replication rate of the virus. Therefore, more detailed research is recommended to assess the exact outcome of these mutations and monitor the ongoing evolution of the virus.