Ankara kentiçi ulaşımda kullanılan minibüs ve minibüs sürücüleri üzerine bir araştırma
A Case study about minibus drivers and minibuses that used at local transportation in Ankara
  1. Tez No: 68127
  2. Yazar: MEHMET GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKAN ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Ulaşım, Traffic, Transportation
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
ANKARA KENTİÇİ ULAŞIMDA KULLANILAN MİNİBÜS VE MİNİNÜS SÜRÜCÜLERİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA ( Yüksek Lisans Tezi ) Mehmet GUNDUZ Gazi Üniversitesi Fen Bilimler Enstitüsü Ocak 1997 ÖZ Ankara kentiçi ulaşımda kullanılan minibüs ve minibüs sürücüleri üzerine yapılan bu araştırmanın birinci bölümünde ulaştırmanın tanımı, tarihçesi, önemi ve alt sistemleri, ikinci bölümde trafiğin doğuşu, tanımı, önemi, yönetimi, diğer bilim dallan ile ilişkisi, eğitimi ve trafik kazası, üçüncü bölümde kentiçi ulaşım ve toplutaşım sistemi, dördüncü bölümde kentiçi yolcu taşımacılığında dolmuş, dolmuşun tanımı, tarihçesi, yolculan, sürücüleri, avantajları, kamu ulaşım sistemi ile ilişkisi, gelişmesi ve sürekliliği, beşinci bölümde Ankara kentiçi ulaşımda minibüsün yeri ve önemi, altıncı bölümde uygulama ve yöntem ( Anket çalışması ), yedinci bölümde ise sonuç ve öneriler yer almış ve öneriler bölümünde minibüs sürücülerinin, minibüs yolcularının ve trafik polislerinin birleşen ve ayrılan görüşlerine yer verilmiştir. Bilim Kodu : Anahtar kelimeler : Kikare (X2 ), Hipotez Sayfa adedi : 97 Tez Yöneticisi : Prof.Dr. Özkan ÜNVER
Özet (Çeviri)
A CASE STUDY ABOUT MINIBUS DRIVERS AND MINIBUSES THAT USED AT LOCAL TRANSPORTATION IN ANKARA ( M.Sc. Thesis ) Mehmet GÜNDÜZ GAZt UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 1997 ABSTRACT In this case study, the role and importance of minibuses and minibus drivers that used at local transportation in Ankara were studied. In the first chapter, the definition and history of transportation was expressed and its subsystems were given. In the chapters two to five, the birth of traffic, its importance in the day life, its relations with the other sciences, the traffic accidents and local transportation, passengers and drivers of minibuses and role of minibuses in Ankara's local transportation were presented. Chapter six is dedicated in investigation about traffic and given some statistical results about interviwes of the people on minibuses. In the final chapter it is presented some suggestions and were given some ideas and thoughts of citizens, drivers and policemen. Science code Key words Page number Adviser X, hypothesis 97 Prof.Dr. Özkan ÜNVER