Yuvarlanma sürtünmeli doğrusal hareket sistemlerinin bilgisayar yardımıyla tasarımı
Computer aided design of linear motion systems with rolling friction
  1. Tez No: 68128
  2. Yazar: MUSTAFA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULKADİR GÜLLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
YUVARLANMA SÜRTÜNMELİ DOĞRUSAL HAREKET SİSTEMLERİNİN BİLGİSAYAR YARDİMİ İLE TASARIMI (Yüksek Lisans Tezi) Mustafa YILDIRIM GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ŞUBAT 1997 ÖZET Bu çalışmada; yuvarlanma sürtünmeli doğrusal hareket sistemlerinin bilgisayar yardımı ile tasarımı (ömür hesabı) yapılmıştır. Doğrusal hareket sistemlerinin tanımı, kullanım yer ve amaçları, özellikleri, tasarım hesabındaki etki faktörleri incelenmiştir. Kayma sürtünmeli kızak - kayıt mekanizmaları ile sürtünme katsayısı ve yüksek pozisyon hassasiyeti değerleri karşılaştırılmıştır. Ayrıca DHS' lerin örnek tasarım uygulamaları yapılmıştır. Bilim kodu : 5000015 Anahtar kelimeler : Doğrusal Hareket Sistemleri, Linear Yataklar.DHS Sayfa adedi : 67 Tez yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Abdulkadir GÜLLÜ
Özet (Çeviri)
COMPUTER AIDED DESIGN OF LINEAR MOTION SYSTEMS WITH ROLLING FRICTION (M. Sc. Thesis) Mustafa YILDIRIM GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY FEBRUARY 1997 ABSTRACT In this work, computer aided design of linear motion systems with rolling friction has been achieved. The definition, application area, aims and affect factors of design computation of linear motion systems has been investigated. Bed and slide way mechanisms with slip friction and friction coefficient and high position accuracy values have been compared. In addition, sample design applications of LMS have been performed. Science Code Keyword Number of pages Supervisor 5000015 Linear Motion Systems, Linear Guides, LMS 67 Assist.Prof.Dr. Abdulkadir GÜLLÜ