İlkokullardaki yabancı uyruklu öğrencilerin uyum ve dil problemlerinin Türkçe dersine etkileri üzerine öğretmen görüşleri
Teachers' opinions on the effects of integration and language problems of foreign students in primary schools on Turkish course
  1. Tez No: 681280
  2. Yazar: DENİZ BÜYÜKCERAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR MERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmanın amacı yabancı öğrencilerin uyum ve dil problemlerini çözmeden ilkokul kurumlarına dahil edilmesinin Türkçe derslerinde ortaya çıkan sorunlarına ilişkin öğretmen görüşlerine göre incelemektir. Bu çalışmada nitel araştırma modellerinden durum çalışması modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu 2020-2021 öğretim yılı ikinci döneminde Esenyurt ve Beylikdüzü ilçesinde ilkokullarda görev yapan öğretmenlerden oluşmuştur. Bu bölgenin tercih edilme sebebi çok fazla göç alması ve yabancı uyruklu öğrencilerin sınıflarda oldukça fazla bulunmasıdır. Çalışmada kolayda örnekleme metodu tercih edilmiştir. Çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde katılımcıların bilgilerinin yer aldığı demografik form ve ikinci bölümde yapılandırılmış görüşme formu yer almaktadır. Yabancı uyruklu olarak farklı bir ülkede yer alan öğrencinin uyum ve dil problemi giderilmediği durumlarda derslerde zorluk yaşadığı görülmektedir. Uyum probleminin Türkçe dersi öğrenme sürecine etkisi bir alt temaya ayrılmaktadır. Bu alt tema genel sorunlar, okul sorunları ve eğitim sorunlarıdır. Uyum probleminin giderilmesine yönelik uygulamalar bir alt temaya ayrılmaktadır. Bu alt tema sınıf uygulamaları ve eğitim uygulamalarıdır. Uyum probleminin giderilmesine yönelik çözüm önerileri bir alt temaya ayrılmaktadır. Bu alt tema destek ve kurs faaliyetleridir. Dil probleminin Türkçe dersi öğrenim sürecine etkisi bir alt temaya ayrılmaktadır. Bu alt tema genel sorunlar ve eğitim sorunlarıdır. Dil probleminin giderilmesine yönelik uygulamalar bir alt temaya ayrılmaktadır. Bu alt tema sınıf uygulamaları ve eğitim uygulamalarıdır. Dil probleminin giderilmesine yönelik çözümler bir alt temaya ayrılmaktadır. Bu alt tema destek, kurs faaliyetleri ve diğer çözümlerdir. Türkçe dersinde karşılaşılan sorunlar bir alt temaya ayrılmaktadır. Bu alt tema sosyal uyum ve aile, Türkçe dersi ve öğrenme güçlüğüdür. Türkçe dersinde karşılaşılan sorunlar bir alt temaya ayrılmaktadır. Bu alt tema Türkçe eğitimi, kurs ve sınıf ve farklı okul ve eğitimdir. Özellikle dil problemi giderilmeyen yabancı uyruklu öğrenci için Türkçe dersleri zor geçmektedir. Çünkü anadili farklı olan öğrenci, başka bir dil konusunda ön bir hazırlık olmadan ders alması anlama güçlüğü oluşmasına ve sınıf uyumuna negatif bir etki oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the problems of inclusion of foreign students in primary school boards without solving their adaptation and language problems, according to teachers' opinions. In this study, the case study model, one of the qualitative research models, was used. The study group of the research consisted of teachers working in primary schools in Esenyurt and Beylikdüzü districts in the second term of the 2020-2021 academic year. The reason why this region is preferred is that it receives a lot of immigration and there are a lot of foreign students in the classrooms. In the study, convenience sampling method was preferred. The study consists of two parts. In the first part, there is the demographic form, which includes the information of the participants, and in the second part, the structured interview form. It is seen that the student who is a foreign student in a different country has difficulties in the lessons when the adaptation and language problems are not resolved. The effect of adaptation problem on the Turkish course learning process is divided into one sub-theme. This one sub-theme is general problems, school problems and education problems. Applications to solve the compatibility problem are divided into one sub-theme. This one sub-theme is classroom applications and educational applications. Solution proposals to overcome the compatibility problem are divided into one sub-theme. This one sub-theme is support and course activities. The effect of the language problem on the Turkish lesson learning process is divided into one sub-theme. This one sub-theme is general issues and education issues. Applications to solve the language problem are divided into one sub-theme. This one sub-theme is classroom applications and educational applications. Solutions to solve the language problem are divided into one sub-theme. These one sub-themes are support, course activities, and other solutions. The problems encountered in the Turkish lesson are divided into one sub-theme. This one sub-theme is social cohesion and family, Turkish lesson and learning disability. The problems encountered in the Turkish lesson are divided into one sub-theme. This one sub-theme is Turkish education, course and classroom and different school and education. Especially for foreign students whose language problem is not resolved, Turkish lessons are difficult. Because a student whose mother tongue is different takes a lesson in another language without any preliminary preparation, which has a negative effect on understanding difficulties and class harmony.