Yabancı uyruklu öğrencilerin yaşadıkları sorunlara ilişkin öğretmen görüşleri
Teacher perceptions regarding the problems of foreign students
  1. Tez No: 889020
  2. Yazar: CANSU DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN BALYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırma ile öğretmenlerin yabancı uyruklu öğrencilerin sorunlarına ilişkin görüşlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu araştırmada nitel araştırma tekniklerinden fenomenolojik (olgubilim) araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2023-2024 eğitim öğretim yılında İstanbul ili Fatih, Şişli ve Zeytinburnu ilçelerinde resmi ilkokullarda görev yapan 15 öğretmen oluşturmaktadır. Katılımcılar, amaçlı örnekleme yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Araştırmanın verileri yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile toplanmıştır. Bu araştırmada veriler betimsel analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarında,“dil ve iletişim sorunları, sosyal uyum, akademik uyum, velilerin rolü, psikolojik destek ve rehberlik, eğitim politikaları ve uygulamalar”adlı altı ana temaya ulaşılmıştır. Araştırmanın sonuçları yabancı uyruklu öğrencilerin yaşadıkları tüm sorunların temelinde dil engeli olduğunu göstermektedir. Öğretmenler, yabancı uyruklu öğrencilerin dil engelini aşabilmesi, sosyal ve akademik uyum sağlayabilmesi için okula başlamadan önce dil eğitimi alması gerektiğini düşünmektedirler. Öğretmenler genel olarak, denklik sisteminin yetersizliğinden, öğrencilerin yalnızca yaşlarına bakılarak sınıflara yerleştirilmesinden, hazır bulunuşluk seviyelerini göz ardı edilmesinden ve bu durumun da birçok akademik ve sosyal uyum problemlere yol açmasından yakınmışlardır. Yabancı uyruklu öğrenciler okula başlamadan önce Türkçe dil eğitim programları oluşturulabilir. Öğrenciler dil eğitimi aldıktan sonra seviye belirleme sınavına tabi tutulduktan sonra uygun sınıfa yerleştirilebilir.
Özet (Çeviri)
This research aims to determine teachers views on the problems faced by foreign students. A phenomenological research design, one of the qualitative research techniques, was used in this study. The study group consists of 15 teachers working in public primary schools in the Fatih, Şişli, and Zeytinburnu districts of Istanbul during the 2023-2024 academic year. Participants were selected using purposive sampling. Data were collected using a semi-structured interview technique. In this research, data were analyzed using the descriptive analysis method. The research results revealed six main themes:“language and communication problems, social integration, academic adaptation, the role of parents, psychological support and guidance, educational policies, and practices.”The results of the study show that the language barrier is the fundamental issue underlying all the problems faced by foreign students. Teachers believe that foreign students should receive language education before starting school to overcome the language barrier and achieve social and academic adaptation. Teachers generally complained about the inadequacy of the equivalency system, the placement of students in classes based solely on their age, the disregard for their readiness levels, and the resulting academic and social adaptation problems. Turkish language education programs can be created for foreign students before they start school. After receiving language education, students can be placed in appropriate classes following a placement test.