Prostat kanserli hastaların prostat iğne biyopsisinde saptanan tümöral odaklar ile GA-68 PSMA PET/BT'deki prostat tutulumunun karşılaştırılması
Comparison of tumoral foci in prostate needle biopsy of patients with prostate cancer and prostate involvement in GA-68 PSMA PT CT
  1. Tez No: 681286
  2. Yazar: SÜLEYMAN ÇANKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER KUTLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Prostat kanseri erkek popülasyonunda görülen en sık ürogenital sistem malignitesi olup, maligniteler arasında akciğer kanserinden sonra en sık ikinci ölüm sebebidir. PSMA PET/BT prostat kanserinin evrelemesinde, tedavi şeklinin belirlenmesinde, prognozun değerlendirilmesinde, nüks şüphesi veya biyokimyasal nüks varlığında lezyonun yerinin tespit edilmesinde ve tedavi sonrası yanıtın değerlendirilmesinde kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı prostat iğne biyopsisi sonucu histopatolojik olarak prostat adenokarsinomu tanısı alan ve ardından PSMA PET/BT çekilen hastaların görüntülemede saptanan prostat tutulumu ve derecesi ile histopatolojik bulguları karşılaştırmak, tutulumun klinik ve prognostik faktörlerle korelasyonunu incelemektir. Hastanemizde TRUS-Bx ile histopatolojik olarak prostat adenokarsinomu tanısı alan ve ardından Ga-68 PSMA PET/BT çekilmiş hastalar hastane veri sisteminden retrospektif olarak tarandı ve toplam 84 hasta çalışmaya dahil edildi. Prostat 6 kadrana ayrıldı ve toplamda 504 kadran incelemeye alındı. PSMA PET/BT görüntüleri patoloji sonuçlarından bihaber olarak tekrar incelendi ve her kadran için SUVmax değerleri tekrar hesaplandı. Hastaların yaşı, PSA değeri, biyopsi patoloji sonucunda gleason skoru, tümör yüzdesi, Ga-68 PSMA PET/BT görüntülerinde prostat bezindeki SUVmax değerleri değerlendirildi. Çalışmaya dahil edilen toplam 84 hastanın yaş ortalaması 68,4 (46-82 aralığında) ve PSA medyan değeri 12,7 ng/ml bulundu. Bu çalışmadan elde edilen verilerle SUVmax cut off değeri 1 olarak bulundu ve Ga-68 PSMA PET/BT'nin prostat kanseri için %99,4 sensitivite ve %92,1 spesifiteye sahip olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Prostate cancer is the most common urogenital system malignancy in the male population and is the second most common cause of death after lung cancer among malignancies. PSMA PET/CT is used in the staging of prostate cancer, determining the treatment modality, evaluating the prognosis, locating the lesion in the presence of suspected recurrence or biochemical recurrence, and evaluation of the post-treatment response. The aim of this study is to compare the prostate involvement and degree detected on imaging and histopathological findings in patients who were diagnosed with prostate adenocarcinoma histopathologically as a result of prostate needle biopsy and then underwent PSMA PET/CT, and to examine the correlation of involvement with clinical and prognostic factors. Patients who were diagnosed with prostate adenocarcinoma histopathologically with TRUS-Bx in our hospital and then Ga-68 PSMA PET/CT were scanned retrospectively from the hospital data system, and a total of 84 patients were included in the study. The prostate was divided into 6 quadrants and a total of 504 quadrants were examined. PSMA PET/CT images were re-examined unaware of the pathology results, and SUVmax values were recalculated for each quadrant. Patients' age, PSA value, gleason score in biopsy pathology result, tumor percentage, SUVmax values in prostate gland in Ga-68 PSMA PET/CT images were evaluated. The mean age of the 84 patients included in the study was 68.4 (range 46-82) and the median PSA value was 12.7 ng/ml. With the data obtained from this study, the SUVmax cut-off value was found to be 1, and Ga-68 PSMA PET/CT was found to have 99.4% sensitivity and 92.1% specificity for prostate cancer.