Kardiyovasküler cerrahi geçiren hastalarda ekstübasyon sonrası uygulanan mentollü pastilin susuzluk, bulantı-kusma, fizyolojik parametreler ve konfor düzeyine etkisi
The effect on thirst, NAUSEA-vomiting, physiological paremeters and comfort levels of menthol lozenge applied after extubation to patients undergoing cardiovascular surgery
  1. Tez No: 759389
  2. Yazar: SELMA CAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF GEZGİNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu çalışma, kardiyovasküler cerrahi geçiren hastalara ekstübasyon sonrası uygulanan oral mentollü pastilin susuzluk, bulantı-kusma, fizyolojik parametreler ve konfor düzeyine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Randomize kontrollü deneysel tipteki bu çalışma, Haziran 2021-Nisan 2022 tarihleri arasında bir eğitim araştırma hastanesinin Kalp Damar Cerrahisi Yoğun Bakım Ünitesinde koroner arter baypas greft cerrahisi geçiren toplam 119 hasta ile gerçekleştirildi. Hastalar müdahale ve kontrol grubu olmak üzere ikiye ayrıldı. Müdahale grubundaki hastalara (n=59) ekstübasyon sonrası 30., 60. ve 90. dakikalarda mentollü pastil verildi. Kontrol grubundaki hastalara (n=60) ise standart bakım ve tedavi dışında herhangi bir müdahale yapılmadı. Verilerin toplanmasında, Hasta Tanıtım Formu, susuzluk ile bulantı-kusmanın değerlendirilmesi için Vizüel Analog Skala, Fizyolojik Parametreler Kontrol Formu ve Genel Konfor Ölçeği Kısa Formu kullanıldı. Bulgular: Gruplar arası karşılaştırmada, müdahale grubunda kontrol grubuna göre; susuzluk (1., 2. ve 3. ölçümlerde) ve bulantı kusma düzeyi (1. ölçümde) puanının anlamlı olarak daha düşük olduğu (p0,05) saptandı. Gruplar içi karşılaştırmada başlangıç, 1., 2., ve 3. ölçümlerde müdahale grubundaki hastaların susuzluk düzeyinde anlamlı olarak azalma olduğu (p>0,05) belirlendi. Sonuç: Koroner arter baypas greft cerrahisi geçiren hastalara kullanılan mentollü pastilin ekstübasyon sonrası susuzluğu ve bulantı kusmayı azaltarak konfor düzeyini artırmada etkili olduğu görüldü. Mentollü pastilin fizyolojik parametreler üzerine bir etkisi olmadığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: Determining the effect of oral menthol lozenge administered after extubation on patients underwent cardiovascular surgery on thirst, nausea-vomiting, physiological parameters, and comfort level. Material and Methods: Randomized survey on 119 patients who underwent coronary artery baypas graft surgery in the Department of Cardiovascular Surgery from June 2021 to April 2022. The patients were divided into two groups as intervention and control groups. Menthol lozenges were given to the patients in the intervention group (n=59) at the 30th, 60th and 90th minutes after extubation. The patients in the control group (n=60) did not receive any intervention except standard care. Data was based on Personal Information Form, Physiological Parameters Control Form, Visual Analogue Scale and General Comfort Scale Short Form. Results: In the intervention group compared to the control group; thirst (1st, 2nd, and 3rd measurements) and nausea-vomiting level scores (1st measurement) were found to be significantly lower (p0.05). In the comparison between groups, a significant decrease was in the thirst level of the patients in the intervention group (p>0.05) at the inception, 1st, 2nd and 3th measurements after extubation. Conclusion: The menthol lozenge was effective in increasing the comfort level by reducing thirst and nausea vomiting after extubation. No effect of menthol lozenge on physiological parameters was observed.