İnguinal herni operasyonlarında spinal anestezi ile paravertebral blok uygulamalarının karşılaştırılması.
Comparison of spinal and paravertebral block anesthesia methods for inguinal hernia repair
- Tez No: 681299
- Danışmanlar: UZMAN GÜLTEN ÜTEBEY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
İnguinal Herni Operasyonlarında Spinal Anestezi İle Paravertebral Blok Uygulamalarının Karşılaştırılması. S.B. Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2. Anestezi ve Reanimasyon Kliniği, Uzmanlık Tezi, Ankara, 2010. Giriş: Çalışmamızda inguinal herniorafi operasyonu geçirecek hastalarda paravertebral blok ile spinal anestezinin; peroperatif hemodinamik değişkenler ile postoperatif ağrı skorlarına ve analjezik tüketimine, anestezik yöntemin yan etkilerine, hastaların taburculuk sürelerine, cerrah ve hasta memnuniyetine olan etkilerini karşılaştırmayı amaçladık. Yöntem: Etik kurul onayı alınan, ASA I-II, 18-65 yaş arası, tek taraflı inguinal herniorafi operasyonu geçirecek 40 hasta randomize olarak iki gruba ayrıldı. Anestezi öncesi hazırlık odasına alınan tüm hastaların sistolik kan basıncı (SKB), diastolik kan basıncı (DKB), ortalama kan basıncı (OKB), kalp atım hızı (KAH), transkütan periferik oksijen satürasyonu (SpO2) monitörize edildi. Paravertebral blok (Grup P, n=20); periferik sinir stimülatörü kullanılarak T10, T11, T12 ve L1 seviyelerinden her seviyeye 5 ml %0.5 bupivakain (Marcaine® %0.5 AstraZeneca Đngiltere) ile, spinal anestezi ise (Grup S, n=20); L3-4 veya L4-5 seviyesinden 3 ml bupivakain (Marcaine Spinal Heavy® %0.5 AstraZeneca Đngiltere) uygulanarak gerçekleştirildi. Operasyon sırasında Grup P'deki hastalar 10-50µgr/kg/dk propofol infüzyonu ile sedatize edildi. Operasyon sonrası her iki gruptaki hastaların hasta kontrollü analjezi (HKA) cihazı ile postoperatif analjezik tüketimleri kaydedildi. Ek olarak peroperatif hemodinamik değişkenler (SKB, DKB, OKB, KAH, SpO2) ile postoperatif duyusal blok süresi, ağrı skorları, ilk ağrı duyma zamanı, ilk mobilizasyon zamanı, ek analjezik ihtiyacı, taburculuk süresi, hasta ve cerrah memnuniyetleri kaydedildi. Rejyonal blok uygulama süresi ve duyusal blok oluşma zamanı, derlenme süresi ve cerrahi süreler de gruplar arasında karşılaştırıldı. Bulgular: Grup P'de bir hastada yeterli duyusal blok sağlanamadığı için genel anestezi uygulandı. Demografik veriler ve cerrahi süreler her iki grupta benzerdi.
Özet (Çeviri)
Comparison of Spinal and Paravertebral Block Anesthesia Methods for Inguinal Hernia Repair. 2nd Department of Anesthesia, Ministry of Health Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital, Ankara. Specialty Thesis, 2010. Introduction: Aim of this study is to compare the effects of paravertebral block with spinal anesthesia on preoperative hemodynamic parameters and postoperative pain scores, analgesic consumption, the side effects of the anesthesia method used, time of the discharge from the hospital, surgeon and patient satisfaction among patients scheduled for inguinal hernia repair. Method: With ethics committee approval, 40 ASA I- II patients aged 18-65 years those undergo unilateral hernioraphy were randomized into two groups. At preoperative preparatory room patients were monitored for systolic blood pressure (SBP), diastolic blood pressure (DBP), mean blood pressure (MBP), heart rate (HR), peripheric O2 saturation (SpO2). Peripheric nerve stimulator-guided paravertebral block (Group P, n= 20) was performed with 5 ml %0.5 bupivakain (Marcaine® %0.5 AstraZeneca England) injection for each level of T10, T11, T12 and L1. Spinal anesthesia was performed (Grup S, n=20) with 3 ml bupivakain (Marcaine Spinal Heavy® %0.5 AstraZeneca England) injection for L3-4 or L4-5. During surgery, patients in Group P were sedatized with 10-50µgr/kg/dk propofol infusion. After surgery, analgesic consumption of the patients in both groups was recorded by using patient- controlled analgesia device. In addition, peroperative hemodynamic parameters (SBP, DBP, MBP, HR, SpO2), postoperative sensory block duration, pain scores, first pain time, time for mobilization, supplemental analgesia need, discharge duration, patient and surgeon satisfaction were recorded as well. Time to perform regional block and initial sensory block formation time, duration of recovery and duration of surgery were also compared between two groups. Results: One patient in group P had to be shifted to general anesthesia due to block failure. Demographic characteristics and duration of surgery were similar in both groups.