Retro pazarlama uygulamalarının marka denkliği ve yeniden satın alma eğilimi üzerindeki etkisi
The effect of retro marketing practices on brand equality and re-purchasing tendency
  1. Tez No: 681323
  2. Yazar: CİHAN CİVANOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ NACİ KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Pazarlama, antik çağlardan günümüze kadar uzanan bir geçmişe sahip olmak birlikte, çevresel değişkenlere dayalı olarak sürekli bir yenilenme içerisindedir. Bu çalışma ile postmodern pazarlama dönemine ait bir yaklaşım olan 'retro pazarlama' uygulamalarının, tüketici nezdinde gösterdiği kimi etkiler üzerinde durulmaktadır. Çalışma, marka denkliği bileşenleri olan marka çağrışımları, marka bilinirliği, algılanan kalite ve marka sadakati faktörlerinin marka denkliği üzerindeki etkisini ve marka denkliğinin satın alma niyeti ile satın alma sıklığı üzerindeki etkisini ölçmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Tanımlayıcı araştırma modeline uygun olan bu çalışmada, veri toplama tekniği olarak çevrimiçi anket kullanılmıştır. Toplanan verilere IBM SPSS 22 programı kullanılarak korelasyon ve basit regresyon analizleri uygulanmış olup, veri analizi sonucunda retro pazarlama uygulamalarının marka denkliği bileşenleri ile yeniden satın alma niyeti arasında pozitif ve anlamlı ilişkiler olduğu sonucuna ulaşılarak tüm araştırma hipotezleri kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Marketing, with a history dating back to ancient times, is in a constant renewal based on environmental variables. This study focuses on some of the effects of 'retro marketing' practices, which is an approach belonging to the postmodern marketing period, on the consumer. The study was carried out to measure the effect of brand equity components, brand associations, brand awareness, perceived quality and brand loyalty, on brand equity and the effect of brand equity on purchase intention and frequency of purchase. In this study, which is in accordance with the descriptive research model, an online questionnaire was used as a data collection technique. Correlation and simple regression analyzes were applied to the collected data using the IBM SPSS 22 program, and as a result of the data analysis, it was concluded that there were positive and significant relationships between the brand equity components of retro marketing practices and repurchase intention, and all research hypotheses were accepted.